Zvláštna situácia: Stane sa prezidentom Slovenskej republiky Danko?

Stane sa prezidentom Slovenskej republiky Andrej Danko (44 rokov)? Znie to síce absurdne, ale… Išlo by v podstate o právny postup v situácií, ktorú by teoreticky mohla nepriamo zapríčiniť ústavná sťažnosť Štefana Harabina!

 

Štefan Harabin podal na priebeh prezidentských volieb ústavnú sťažnosť a dnes dokonca zorganizoval brifing na ktorom verejne požiadal o odklad inaugurácie novej prezidentky, Zuzany Čaputovej. Z právneho hľadiska síce Harabinova sťažnosť nemusí byť prekážkou na ustanovenie novej prezidentky do funkcie, no za predpokladu, že by Harabin uspel, malo by to pre Slovensko zaujímavé dôsledky.

V tejto chvíli je Najvyšší súd prakticky paralyzovaný a nemôže vo veci ústavnej sťažnosti p. Harabina nijako jednať. Dôvodom je Harabinova námietka voči zaujatosti jedného zo siedmich sudcov. Súd tak nemôže vyniesť verdikt, pretože na ten je potrebné plenárne väčšinové rozhodnutie.

Plénum Ústavného súdu SR je teda funkčné iba formálne a stále chýba šesť sudcov z trinástich. Z pohľadu Harabinovej námietky tak súd skutočne nemá v súčasnosti ako rozhodnúť.

Ak by sa teda z tohoto dôvodu teoreticky odložila inaugurácia Zuzany Čaputovej a prezidentovi Kiskovi by sa medzičasom skončilo funkčné obdobie, na čelo štátu by sa postavil šéf Národnej rady, teda Andrej Danko.

V čase keď Slovensko nemá právoplatne zvoleného prezidenta alebo prezident nie je zo zdravotných dôvodov schopný vykonávať svoju funkciu, totižto prechádzajú na predsedu národnej rady mnohé prezidentské právomoci.

Napríklad právomoc menovať a odvolávať členov vlády, menovanie Ústavných sudcov, príjmanie sľubu generálneho prokurátora, menovanie sudcov Najvyššieho súdu atd…

Zdroj/Foto: facebook, wikipedia, topky.sk, youtube