Zadarmo a bez turistov: 7 najkrajších, voľne prístupných jaskýň na Slovensku!

Na Slovensku nájdete v správe slovenských jaskýň hneď 13 takých, ktoré sú absolútne bezpečné a skutočne nádherné, no predsa len majú dve veľké nevýhody. Obrovské masy turistov a samozrejme vstupné… My sme však pre vás vybrali sedem nádherných jaskýň, kde na turistov narazíte, len ak budete mať smolu!

 

Na našom portály ste sa v minulosti mohli dočítať o 7 najkrajších hradných ruinách na Slovensku, ktoré sa rozhodne oplatí navštíviť a dnes vám dáme opäť zopár tipov na výlet opäť. Čo tak pre zmenu nechať počas horúcich dní plavky doma a ísť sa schladiť do niektorej z našich nádherných, voľne prístupných jaskýň?

Na Slovensku nájdete voľne prístupných jaskýň viac, ako dosť, no my sme si pre vás vybrali sedem najzaujímavejších zo všektkých kútov Slovenska z ktorých si rozhodne odnesiete nádherné zážitky na celý život.

Deravá skala – Bratislavský kraj:

Jedná sa o mohutný skalný previs, pod ktorým nájdete takmer 26 metrov dlhú jaskyňu s veľkým vstupným portálom. Deravá skala sa nachádza v blízkosti Malých Karpát v Mokrej doline a je považovaná za významné archeologické nálezisko z čias doby kamennej. Výlet ku tejto jaskyni by si mal preto povinne absolvovať snáď každý Bratislavčan.

derava skala jaskyna

Veľká pec – Trnavský kraj:

Nie tak ďaleko od Deravej skaly V Malých Karpatoch nájdete aj jaskyňu zvanú Veľká pec. Tá sa nachádza pod svahmi rovnomenného malokarpatského vrchola v katastri dediny Prašník. K samotnej jaskyni sa dostanete po lesných chodníkoch ktoré vás dovedú k neveľkej, no zato veľmi zaujímavej jaskyni, ktorá bola v minulosti miestom pravekého osídlenia.

Partizánska jaskyňa – Trenčiansky kraj:

Partizánsku jaskyňu nájdete nad obcou Záskalie, pričom priamo k nej vás dovedie turistický chodník. Jaskyňa je približne 20 metrov dlhou jaskynnou chodbou, ktorá svoj názov získala vďaka partizánom, ktorí ju počas druhej svetovej vojny využívali, ako svoje útočisko.

V trenčianskom kraji nájdete hneď niekoľko jaskýň pričom okrem tej Partizánskej rozhodne za návštevu stoja aj Jánošíková jaskyňa či Jaskyňa pod jeleňom.

Svoradova jaskyňa – Nitriansky kraj:

Podľa legendy túto jaskyňu v 11. storočí obýval pustovník sv. Svorad a svoj názov získala práve vďaka nemu. Jaskyňa na západnom svahu kopec Zobor je dlhá 30 metrov a nájdete tu niekoľko veľmi tesných priestorov, preto treba byť pri jej návšteve veľmi opatrný, prípadne si vychutnať iba jej prednú časť. Okrem Svoradovej jaskyne v nitrianskom kraji stojí za návštevu aj nádherná jaskyňa zvaná Čertová pec.

Svoradova jaskyňa

Šarkania diera – Žilinský kraj:

Jaskyňu menom Šarkania diera nájdete kúsok od obce Súľov priamo v Súľovských vrchoch. Jedná sa o národnú prírodnú pamiatku, ktorá sa stala náleziskom pozostatkov dnes už vyhynutého druhu jaskynného medveďa a pred mnohými rokmi v dobe kamennej si tu svorne nažívali jaskynní ľudia.

Podľa legendy bol pôvodným obyvateľom jaskyne veľký drak, podľa ktorého si jaskyňa vyslúžila svoj názov. Za návštevu v žilinsnkom kraji rozhodne stoja aj jaskyne zvané Mažárna či Kamenné mlieko.

Netopieria jaskyňa – Banskobystrický kraj:

Azda najväčšou voľne prístupnou jaskyňou z nášho zoznamu je práve Netopieria s dĺžkou až 57 metrov. Nájdete ju neďaleko za mestom, poblíž turistického chodníka vedúceho z mestského sídliska Sásová, na vrchol Panský diel.

V jaskyni nájdete aj malé jazierko, kvapľovú výzdobu a samozrejme, množstvo netopierov. Pár metrov odtiaľ navyše stojí jaskyňa Kaplnka, ktorá je tvorená sieňou s malými jaskynnými oknami. V banskobystrickom kraji by ste však rozhodne mali navštíviť aj Mučínsku jaskyňu či Jánošíkovú skrýšu.

Jaskyňa Komín – Prešovský kraj:

Dnešnú prehliadku nádherných, voľne prístupných jaských zakončíme na východe Slovenska. Jaskyňu Komín nájdete v pohorí Branisko, blízko dedinky Lipovce. Na jaskyňu zvanú Komín narazíte počas výstupu na Červenú skalu, pričom sa jedná o približne 18 metrov dlhú skalnú dutinu.

Zdroj/Foto: Instagram, Tiwtter, interez.sk, wikipedia.org, youtube