Všetko je inak? Firma, ktorá rekonštruovala strechu Notre-Dame má vo veci jasno!

Plamene zachvátili Chrám Matky Božej v pondelok krátko po devätnástej hodine a prakticky od samého začiatku požiarnili pracujú s teóriou, že požiar zapríčinili prebiehajúce renovačné práce. Stavebná spoločnosť Le Bras Freres, ktorá mala na starosti rekonštrukciu strechy sa však voči týmto špekuláciám ostro ohradila a v celej veci má zdá sa jasno!

 

Hovorca spoločnosti Le Bras Freres popiera možnosť, že by k požiaru mohlo dôjsť v súvislosti s rekonštrukčnými prácami a tvrdí, že v inkriminovanom čase neprebiehali na streche zváračské práce ani iné úpravy, pri ktorých by sa využívalo tepelné spracovanie.

Takáto informácia je však v príkrom rozpozre s tvrdeniami, ktoré sa dostávali na verejnosť od samého začiatku a tak bude musieť byť vzniknutá situácia predmetom ďalšieho dôkladneho vyšetrovania.

Podľa oficiálnych vyjadrení spoločnosti, ktorej bola zverená rekonštrukcia strechy, jej zamestnanci pracovali krátko pred vznikom požiaru výlučne na motáži lešenia.

Posledný robotník katedrálu opustil údajne už o 17:50 a teda viac ako hodinu pred vypuknutím požiaru. Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame zachvátil si pritom vybral nemalú daň. Jej hlavná veža sa zrútila, strecha prakticky ľahla popolom a dobre na tom nie je ani samotná statika budovy.

Odborníci v tejto súvislosti vyhlásili, že ak by Notre-Dame horel hoci aj o polhodinu dlhšie, budova by sa pravdepodobne zrútila. Na záver dodáme len toľko, že spolu s veľkou časťou interiéru katedrály zmizli aj mnohé vzácne artefakty a momentálne by s jej obnovou mohla výrazne pomôcť hra Assassin’s Creed – viac informácií nájdete TU.

Na obnovu katedrály ponúkli nemalé čiastky v rádoch miliónov eur aj francúzsky miliardári, pričom finančnú pomoc prisľúbil aj nás v súčasnosti dosluhujúci prezident Andrej Kiska – viac informácií nájdete TU.

Notre-Dame po požiari:


Zdroj/Foto: youtube,