Voyager 2 opustil našu slnečú sústavu: Aký odkaz nesie pre mimozemšťanov? (VIDEO)

Sonda Voyager 2 vyštartovala zo zeme ešte v roku 1977 – len osem rokov potom, čo sa Američanom podarilo pristáť na mesiaci – pričom 5 novembra tohoto roku opustila našu slnečnú sústavu a vystúpila do medzihviezdneho priestoru. Voyager 2 je zatiaľ jedinou sondou, ktorá preletela okolo planét urán a neptún, a v kozme sa pohybuje úchvatnou rýchlosťou takmer 60 tisíc kilometrov za hodinu!

 

Voyager 2 je identickým dvojčaťom svojej sestry, sondy Voyager 1 a tieto dve sondy sú spolu so sondou Pioneer 10 (s ktorou sme však stratili kontakt roku 2003) zatiaľ jedinými, ľuďmi skonštruovanými telesami, ktorým sa podarilo prekročiť hranicu našej slnečnej sústavy. V súčastnosti sa Voyager 2 nachádza približne vo vzdialenosti 18 miliárd kilometrov od Zeme a sonda Voyager 1 ešte ďalej, približne vo vzdialenosti 22 miliárd kilometrov od zeme.

Obe sondy boli skonštruované primárne za účelom preskúmania planét Saturn, Urán a Neptún. Tieto misie sa im podarilo úspešne splniť ešte koncom osemdesiatych rokov a od vtedy pokračujú vo voľnom lete do hlbín vesmíru. Mimochodom Voyager 2 podobne, ako jeho sesterská sonda Voyager 1 na svojej palube nesie pozlátenú gramofónovú platňu, ktorá obsahuje posolstvo prípadným inteligentným nálezcom sondy.

To, ako dlho sa nám ešte podarí udržať kontakt so sondami Voyager 1 a Voyager 2 je veľkou neznámou, no jedno je isté. Už dávno splnili svoje pôvodné misie a dodnes sú zdrojom unikátnych informacií priamo z hlbín vesmíru.Mimochodom, vedeli ste, že Rusi sa chystajú pristáť na mesiaci, aby si overili či tam pristáli Američania? Viac sa dočítate tu!

Voyager

Voyager

Zlatá platňa Voyageru – Odkaz pre iné civilizácie:

Zlatá platňa Voyageru je medenou, pozlátenou, gramofonovou doskou, uloženou v sondách Voyager 1 a Voyager 2. Uchováva zvuky a obrazy Zeme a tak aj rôznorodosť života na našej planéte. Je určená prípadným mimozemským civilizáciám, ktoré by ju mohli v ďalekej budúcnosti nájsť pri jej cestách za hranicami slnečnej sústavy.

Ide o disk s priemermi 305 mm so záznamom 115 obrázkov v analógovom formáte, 55 pozdravov v rôznych jazykoch sveta a 35 rôznych prírodných a umelých zvukov a 27 záznamov hudbyzaznamenaný pri rýchlosti 16⅔ otáčok za minútu. Disk je chránený hliníkovým púzdrom na ktorého povrchu je vygravírovaná schéma, znázorňujúca pôvod sondy a návod na použitie disku.

Zlatá platňa Voyageru

Zlatá platňa Voyageru

Súčasťou púzdra je aj vzorka rádioaktívneho 238U (počiatočná aktivita 9,6 Bq), umožňujúca prípadnému nálezcovi určiť vek sondy. Zvyšok nahrávky je zvukový záznam – zvuky zvierat, koncertné simfónie či čast prejavu amerického prezidenta James Cartera a vtedajšieho generálneho tajomnika OSN, Kurta Waldheima.

Voyager – video záznam Zlatej platne:

Zdroj/Foto: Wikipedia, technet.idnes.cz, youtube