Vianočná kométa sa rúti k Zemi: Keď ju obletela naposledy, narodil sa Ježiš!

Vianočná kométa sa blíži k zemi a pozorovať ju bude možné aj voľným okom. Je charakteristická zelenou farbou, no na kvalitných fotografiách žiari jasne azúrovo-zelenou, takže nás čaká úžasné nebeské divadlo. Len tak mimochodom – pri jej poslednom prelete sa narodil Ježiš!

 

Kométa s označením 46P Wirtanen letí k zemi a pozorovať ju budete môcť už 16 decembra tohoto roku. Objaví sa v súhvezdí Býka neďaleko Plejády vo vzdialenosti 11, 6 milína kilometrov od zeme, čo je v astronomických mierkach skutočne veľmi blízko.

Skutečně, vydáte-li se dostatečně daleko od přesvětlených měst a zorientujete se pomocí nějaké mapky, najdete bezbarvý mlhavý flíček viditelný zejména v první polovině noci mezi slabými hvězdami souhvězdí řeky Eridanus. Na fotografiích září nápadnou azurovo-zelenou barvou – vyjadril sa Petr Horálek na portále České astronomické spoločnosti.

Tajektória cesty kométy 46P Wirtanen

Tajektória cesty kométy 46P Wirtanen

Vianočná kométa je klasickým atribútom našich, kresťanských Vianoc. Popis hviezdy ktorá zažiarila na východe keď sa narodil Ježiš Kristus a za ktorou sa následne vybrali traja králi najlepšie sedí práve na kométu 46P Wirtanen, takže tohtoročné Vianoce budú skutočne čarovné…

Zdroj/Foto: wikipedia, tn.nova.cz