Vedci odhalili jasný signál smrti: Ak toto pocítite, pravdepodobne vám ostávajú posledné roky života!

Vedci z Michiganskej univerzity prišli k záveru, že blížiaca sa smrť môže byť detekovaná za pomoci jediného symptómu, ktorý je akousi predzvesťou toho, že pacientovi ostávajú posledné roky života. Výskum preukázal, že ľudia, ktorí stratia jeden zo základných zmyslov často trpia ťažkou degradáciou mozgu a smrť pravdepodobne príde najneskôr do desiatich rokov!

 

Hovoríme o čuchu. Schopnosť cítiť a rozoznávať vône, súvisí ako už bolo povedané s ťažkou degradáciou mozgu, pričom séria výskumov sa zamerala najmä na výrazné pachy akými sú vôňa pomaranča, štipľavá aróma cesnaku alebo výrazný chemický pach laku na nechty. Samotný výskum bol realizovaný na solídnej vzorke 2 300 jedincov, starších ako 71 rokov, ktorí boli sledovaní po dobu 10 rokov.

Polovica osôb počas sledovaného obdobia zomrela, avšak jedinci, ktorí už na začiatku štúdie nevnímali výrazné pachy a vône, zomreli do desiatich rokov o 46 percent častejšie. Inými slovami – počas desaťročného cyklu zomreli až tri štvrtiny z nich.

Neurológovia z Michigannskej univerzity potvrdili, že strata schopnosti čuchu súvisí tiež s Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou aj niekoľkými ďalšími neurologickými ochoreniami. Pri týchto ochoreniach totižto už počas počiatočnej fázy veľmi často dochádza k odumieraniu čuchových nervov.

– Sledujte KULTmagazin aj na Instagrame  –

signaly smrti

My naozaj nevieme, prečo všeobecne u osôb, ktoré prídu o čuch, vzrastie riziko úmrtia o viac ako 70 %. Musíme zistiť, čo sa u týchto jedincov vlastne deje. Hovorí nám to však, že u starších osôb, ktoré prídu o schopnosť čuchu, dochádza k ďalšiemu poškodeniu zdravia nad rámec toho, čo zatiaľ vieme – vyjadril sa na margo štúdie Honglei Chen z Michigan State University.

Zdroj/Foto: Annals of Internal Medicine, Medical News Today, journalplos.org, depostiphotos.com, publicdomainprictures.net