Vedci objasnili biblický príbeh: Konečne vieme, čo zbombardovalo Sodomu!

Sodoma a Gomora – podľa prastarého, biblického príbehu privolali tieto mestá na seba boží hnev svojim hriešnym životom, pričom jediným preživším mal byť Lót a jeho dve dcréry. Boh mestá zničil sírou a ohňom (Genezis 19,24-25) a odvtedy sú priam synonimom pre hriešny a nemravný život…

 

Sodoma sa mala nachádzať v oblasti dnešného Jordánska, pričom starý príbeh poznajú milióny ľudí po celom svete z biblie. Ako sa však na neho pozerá moderná veda? Zdá sa, že všetko by mohol objasniť meteor, ktorý explodoval ešte pred 3 700 rokmi neďaleko Mŕtveho mora.

Archeológovia sú presvedčení, že mesto, ktoré sa v biblií vyskytuje pod názvom Sodoma sa v skutočnosti volalo Tall el-Hammam a civilizácia tu pretrvávala po viac, ako 2 500 rokov.

Biblická katastrofa v praxi:

Ani vysoká úroveň technologického pokroku a hradby siahajúce do výšky pätnástich metrov nedokázali vyspelé mesto ochrániť pred obrovským asteroidom, ktorý ho naozaj spálil “sýrou a ohňom”. Dopad  meteoritu bol tak deštruktívny, že nie len že kompletne spálil mesto, no tlaková vlna, ktorá následovala prakticky vyhladila celé jeho okolie.

Sodoma a Gomora

Archeológom sa na mieste náleziska podarilo objaviť bývalé hrnčiarstvo, ktoré bolo z jednej strany roztopené na sklo. Podobné škody dokáže vyvolať len extrémna teplota presahujúca 4 000 °C.

Podľa neskorších vykopávok vedci odhadujú, že teploty na tomto území po dopade asteroidu dosahovali až 12 000 stupňou celzia! Po tejto katastrofe doslova biblických rozmerov ostalo miesto neobývané 700 rokov.

Zdá sa teda, že biblický príbeh by mohol byť do istej miery pravdivý a skutočne opisuje reálne udalosti…

Zdroj/Foto: wikipedia.com, biblia, depositphotos.com