V archívoch východonemeckej tajnej služby objavli skutočnú bombu: Agent Putin!

V archívoch bývalej východonemeckej tajnej služby Stasi sa objavil preukaz totožnosti vystanevý na meno súčasného, ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten podľa všetkého pôsobil medzi rokmi 1985 až 1990, ako agent KGB v Drážďanoch!

 

Informáciu s fotografiami zverejnil nemecký, bulvárny denník Bild. Fotogtafia podpísaného a úradne opečiatkovaného preukazu Stasi vydaného „majorovi Vladimirovi Putinovi“, ktorý bol platný až do roku 1989 je s najväčšou pravdepodobnosťou pravá. Preukaz mal byť objavený v dokumentoch oddelenia Kádre a školenia v bývalej drážďanskej pobočke Stasi.

Podľa dostupných informácií mal predmetný preukaz umožňovať Putinovi bez problémov vstupovať do úradov Stasi, ako aj pomáhať v nábore nových agentov. Práve nábor nových agentov do služieb sovietskej KGB mal byť podľa odborníkov hlavnou úlohou Vladimíra Putina.

Pravosť premetného preukazu nepriamo potvrdil aj Kremeľ: V tej dobe, kedy existoval Soviestky zväz, boli KGB a Stasi partnerskými službami a pravdepodobne preto nie je možné vylúčiť aj takéto vydanie legitimácií – vyjadril sa na margo preukazu prezidentov hovorca Dmitrij Peskov. Vladimír Putin v roku 1988 dkonca obdržal od vtedajšieho šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovú medialu Národnej ľudovej armády za službu v boji za mier, na obranu socialistickej vlasti a proletárskeho internacionalizmu.

Zdroj/Foto: Twitter, Instagram, bild.de, facebook