Tvrdá zmena: Američania budú na vstup do Európy potrebovať víza!

V súčastnosti sa ktorýkoľvek občan spojených štátov môže slobodne pohybovať po Európe až 90 dní a to bez nutnosti akýchkoľvek víz. Zdá sa však, že už čoskoro bude všetko inak a Američania budú pre vstup do schengenského priestoru potrebovať víza!

 

Novinka by mala do platnosti vstúpiť už od roku 2021, pričom na zriadenie víz budú občania spojených štátov potrebovať platný cestovný pas, e-mailovú adresu, ale aj krdeitnú kartu. Občania USA získajú obdržaním víz možnosť pohybovať sa v schengenskom pristore slobodne po dobu troch rokov.

Prísnu normu presadil tzv. ETIAS – Európsky systém pre cestovanie informácie a povolenia, pričom hlavným dôvodom tohoto kroku má byť bezpečnosť. Európska únia totiž v súčasnosti čelí veľkým problémom s nelegálnymi prisťahovalcami a práve spomínaná novinka by mala pomôcť sprehľadniť záznamy o cestujúcich, ktorí prekročia hranice európskeho priestoru.

Za zmienku stojí aj fakt, že tieto kroky by niejako nemali ovplyvniť bežný turizmus, nakoľko získanie víz údajne bude slušnému občanovi USA trvať len niekoľko minút a zaplatiť by sa ne nemal viac, ako 10 dolárov.

americania viza

Zdroj/Foto: cnn.com, youtube, pixabay