Tajomostvo odhalené: 3 dôvody, prečo mačky nenávidia vodu!

Je všeobecne známe, že mačky doslova nenávidia vodu, no väčšine z nás nejde do hlavy, prečo je tomu tak. Mačky sú predsa veľmi čistotné a koniec koncou… ak ste niekedy mačku do vody videli spatnúť alebo ste ju tam nedajbože hodili, mohli ste sa presvedčiť, že mačka je v skutočnosti veľmi dobrým plavcom!

 

Prečo teda mačky tak vodu nenávidia? Za všetkým je evolúcia a hoci si veľké mačkovité šelmy občas zvyknú zaplávať či dokonca vo vode lovia, tak drvivá väčšina mačiek vodu skutočne nenávidí. Dámy a páni pohodlne sa usaďte, dnes vám odhalíme jedno z najväčších tajomstiev prírody: Prečo mačky, tak veľmi nenávidia vodu.

 3 dôvody, prečo mačky nenávidia vodu:

  • Evolúcia – Predchodcovia domácich mačiek žili v prevažne suchom podnebý s minimálnym výskytom vodných plôch. Hoci sa od tých čias mačky začali chovať po celom svete ich inštinkt im prirodzene napovedá, aby sa vode vyhýbali.
  • Mokrý kožuch – Mačka je mrštný lovec, ktorý si zakladá na svojej obratrnosti. Tažký mokrý kožuch však mačku oberá o jej rýchlosť a obratnosť a takáto nevýhoda jej za tú trochu osvieženia rozhodne nestojí.
  • Komunikácia – Mačacie telo je doslova posiate potnými žľazami a pre svoju komunikáciu využívajú vylučovanie feromónov, ktoré sú navzájom schopné zachytiť čuchom. Ak je mačka mokrá, tak túto schopnosť komunikácie do veľkej miery stráca.
  • Bonus – samoľúbosť – Mačky sú veľmi čistotné a čistením svojho kožucha trávia aj niekoľko hodín denne. Ak mačku okúpete, kompletne tým zničíte jej dielo…
Preco macky nemaju radi vodu

Prečo sa mačky boja vody?

Zdroj/Foto: youtube, wikipedia