Staré autá dostanú zákaz vjazdu do centra Bratislavy: Nové nariadenie vraj vyčistí ovzdušie!

V súvislosti s novou formou parkovacej politiky v Bratislave vstúpi už budúci rok do platnosti ďalšia prísna novinka. Podľa informácii, ktoré na svojich stránach zverejnil portál cas.sk, mestské zastupiteľstvo schválilo dodatok k Štatútu hlavného mesta o nízkoemisných zónach s platnosťou už od 15. júla!

 

V praxi by to malo znamenať, že mestské časti si vymedzia zóny do ktorých nebude umožnený vjazd autám s emisnou normou EURO 3 a nižšou, prípadne aj autám s emisnou normou EURO 4. Autá by mali dostať farebné nálepky podľa stupňa emisie, pričom tie by mala technická služba predávať v rámci celej republiky na základe žiadosti majiteľa automobilu.

Dané opatrenie pravdepodobne vstúpi do platnosti od budúceho roka v súčinnosti s novou parkovacou politikou mesta Bratislava. Vynímku mesto udelí pre autá rezidentov, ktorí v daných nízkoemisných zónach žijú, pričom je v tejto chvíli otázne či podobnú výnimku nedostanú aj osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

Opatrenie sa pravdepodobne najviac dotkne kuriérov či remeselníkov, ktorí na výkon svojho povolania často využívaju aj staršie automobily. Záverom ešte prikladáme tabuľku emisných noriem pre osobné automobily. Mimochodom, už čoskoro sa na Slovensko vráti šrotovné, takže ak uvažujete o kúpe nového aut, určite si kliknite na náš starší článok – informácie o šrotovnom nájdete tu.

stare auta bratislava

Emisné normy pre osobné automobily:

Euro 1: júl 1992

Euro 2: január 1996

Euro 3: január 2000

Euro 4: január 2005

Euro 5: september 2009

Euro 6: september 2014

Euro 6 RDI: september 2017

Zdroj/Foto: cas.sk, depositphotos.com