Šrotovné sa vracia: Štát plánuje Slovákom prispieť na nové autá!

Naposledy sa tzv. šrotovné (štát po zošrotovaní vášho starého auta poskytol dotáciu na kúpu nového) objavilo v roku 2009 a na Slovensku vyvolalo doslova nákupnú horúčku. Ľudia pomocnú ruku od štátu využili naplno a automobilky dokonca museli vytvárať na nové autá poradovníky, no už čoskoro by sa podobná situácia mohla zopakovať!

 

Vláda Slovenskej republiky túto stredu schválila novelu zákona o poskytovaní dotácií, ktorou bude možné podporiť nákup vozidiel s alternatívnym pohonom. Dotáciu až do výšky 35 % z celkovej ceny vozidla by ministerstvo hospodárstva malo poskytnúť súkromným osobám a podnikateľom ale aj firmám, obciam či vyšším územným celkom.

Cieľom dotácie bude podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá a priblížiť sa tak k ekologickejšiemu systému dopravy.

Šrotovné – podmienky dotácie:

Podmienkou na poskytnutie dotácie bude povinnosť žiadateľa prihlásiť nové vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie.

Maximálna výška dotácie bude 35 % z celkovej ceny vozidla, pričom tú dosiahnete, ak spolu s kúpou vozidla nového súčasne vyradíte z evidencie vozidiel staršie auto so spaľovacím motorom. To musí byť staršie ako 15 rokov.

– Sledujte KULTmagazin aj na Instagrame  –

srotovne 2019

Dotáciu však tentokrát môže získať aj ten, kto staršie auto nevyradí, no v takom prípade bude príspevok na kúpu nového auta maximálne vo výške jednej štvrtiny z celkovej ceny vozidla. Zákon by mal vstúpiť do platnosti od 15. októbra tak, aby mohlo ministerstvo ešte v roku 2019 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadostí.

Príspevok sa bude týkať nových vyzidiel s pohonom na stlačený zemný plyn, skvapalnený zemný plyn alebo skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu mať zároveň aj nádrž na iné palivo.

Ďalej sa bude týkať vozidiel s motorom, ktorý využíva palivo s obsahom najmenej 15 % biozložky, vozidiel s vodíkovými palivovými článkami a samozrejme elektrických aut s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja.

TOP 5 najlepších elektromobilov:

Zdroj/Foto: Ministerstvo hospodárstva SR, startitup.sk, youtube, depositphotos.com