Slovensko v amerických filmoch: 5 scénok v ktorých Američania totálne zosmiešnili Bratislavu!

Slovensko zažíva v posledných rokoch skutočný rozmach. Americké periodikum The New York Times ho označilo za jednu z najzaujímavejších krajín sveta, Bratislava bojovala o titul najvychytenejšieho mesta celej Európy – mimochodom naše hlavné mesto bude mať čoskoro aj lodnú MHD – a obrovského úspechu sa dočkali aj bryndzové halušky!

 

Napriek tomu, že naša malá krajina je na vzostupe a za posledné obdobie zažila naozaj veľa svetových úspechov, nie vždy tomu bolo práve takto. V minulosti sme boli neraz na posmech o čo sa zaslúžili predovšetkým americkí filmári a spôsob akým Slovensko prezentovali vo svete.

Azda najviac utrpelo naše hlavné mesto Bratislava, ktorá bola v svetoznámym snímkam prezentovaná, ako východná diera s primitívnymi obyvateľmi, ktorí žijú v polorozpadnutých panelákoch medzi mŕtvolami.

Filmový priemysel skrátka dokáže byť nekompromisný a bohatým americkým producentom je naša povesť úplne… viete si predstaviť kde…

Dnes sme si pre vás pripravili rebríček hneď piatich filmov v ktorých bola Bratislava vykreslená, ako absolútne geto a verte, že po odvisielaní týchto snímok museli cestovné kancelárie turistov ešte roky presviedčať o tom, že filmári miestne pomeri tak trochu “prifarbili”.

James Bond: Dych života

Začneme zľahka. Ešte koncom 80-tych rokov ponúkli americkí filmári vtedajšiemu Československu milión dolárov za možnosť nakrúcať v našom hlavnom meste, no nepodarilo sa. Bratislavu preto stvárnila Viedeň, čo bol paradoxne jeden z najpozitývnejších obrázkov Slovenska v amerických filmoch.

A to aj napriek tomu, že Bond pomáhal utiecť za naše hranice imigrantke, ktorú prenasledovala armáda žigulákov označených, ako Verejná Bezpečosť…

Eurotrip

Film Eurotrip ponúkol výjav Bratislavy, čoby rozpadnutého panelákového sídliska, ktoré vyzerá ako po nukleárnej katastrofe. Ľudia tu žijú vo vlastných odpadkoch a miestny pes dokonca drží v papuli odhryznutú ľudskú ruku. Aj vďaka tomuto filmu nás veľká časť populácie spojených štátov dodnes vníma, ako polorozpadnutú perifériu bývalého sovietskeho zväzu.

Teror vo vlaku

Film s akčným hrdinom nášho detstva Van-Dammom rozpráva príbeh medzinárodného agenta NATO, ktorý bojuje v rýchliku medzi východnou Európou a Mníchovom. Slovensko tu pripomína akúsi vojenskú oblasť po ktorej sa preháňajú staré žiguláky, lady či tatrovky…

Hostel a Hostel II

Film za ktorý sa režisér musel nakoniec ospravedlniť rozpráva príbeh ľudí, ktorí sa ocitnú v ubytovni v Bratislave, kde zistia, že tu funguje organizácia, ktorá cudzincov ponúka boháčom na ukojenie ich temných túžob. Bol natáčaný v Čechách a Bratislava je v ňom vykreslená, ako príšerné miesto plné prostitútok, drog a detských gangov, ktoré vás okradnú na ulici za bieleho dňa.

Jon Stewart a jeho večerná šou

Na záver sme si ponechali skutočnú perličku a síce  Jona Stewarta, ktorý vo svojej “komickej” šou pomohol Slovensko odprezentovať v tom najlepšom možnom svetle.

Stewart sa na margo Slovenska vyjadril následovne: Títo ľudia jedia vlastné zvratky. A som si istý, že ich prezident je krava. Ich hlavný vývozný artikel sú ich vlastné prdy, ktoré dokonca vyvážajú v deravých debnách!

Zdroj/Foto: youtube, streamable.com, hashtag.sk, depositphotos.com