Slovensko stoplo dotácie projektov na podporu LGBTI: Slováci sa vyjadrili na facebooku!

Slovensko stoplo podporu projektov komunity LGBTI a tak sa podujatia, ako Dúhový pochod po Bratislave či festival inakosti budú musieť zaobísť bez štátnych dotácií. Mnohí Slováci pritom ani len netušili, že podobné dotácie existujú!

 

Oproti Nemecku, kde kvôli LGBT vytvorili špeciálne semafóry zážíva táto komunita na Slovensku naozaj ťažké časy. Nedávno proti ich knižke pre základné školy brojil farár Marián Kuffa, Gymnázium Juraja Hronca zrušilo podujatie na ich podporu a dokonca hrozí aj plošný zákaz vyučovania podobnej ideólogie na slovenských školách.

Projekty na podporu LGBTI navyše dostali stopku na dotácie aj od samotnej ministerky kultúry Ľubici Laššákovej a to aj napriek odborne hodnotiacej komisií, ktorá udelenie dotácií predlženým projektom LGBTI podporila.

Podľa informácií z tlačovej správy Iniciatívy Inakosť sa dokonca mali podmienky dotácií zmeniť tak, aby podpora projektov LGBTI organizácií nebola do budúcna možná vôbec. Prekvapivo sa pritom vôbec nejedná o malé peniaze a napríklad taký Dúhový PRIDE Bratislava 2019 mohol získať 19 000 eur a festival inakosti až 35 000 eur!

lgbti slovensko

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky obdržalo celkovo 8 projektov podporujúcich komunity LGBTI, no z návrhov nakoniec neprešiel ani jeden. „Roky neboli s našimi projektami väčšie problémy a napríklad Filmový festival inakosti bol podporovaný z tejto dotačnej schémy každoročne od roku 2008, preto nám prišli zverejnené výsledky a ich odôvodnenie zvláštne.

Za 10 rokov mojich skúseností s rôznymi dotačnými schémami ministerstiev som sa ešte nestretol s prípadom, že by minister v takom rozsahu nerešpektoval návrh odbornej komisie a vylúčil projekty celej konkrétnej skupiny obyvateľstva, vyjadril sa na margo celej situácie výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko.

Bezprostredne po zverejnení infromácií o odobratí dotácie sa na intertnete k téme vo veľko začali vyjadrovať aj obyčajní ľudia a preto vám prinášame výber tých najzaujímavejších komentárov z facebooku.

Stopka pre dotácie projektov LGBTI – Komentáre z facebooku:

 • Konečne!! STOP LGBTI!! (Slavko)
 • Ale načo je dobrý taký Dúhový Pride? Ja tiež nechodím po ulici s frajerkou a kopec ďalšími heterosexuálnymi pármi po ulici a nevykrykujem že s ňou mám se… a pod. áno ja viem že títo ľudia chcú byť extra, ale vytŕčaš z radu, tak sa nečuduj že nebude k tebe pristupované ako k jednému z radu! (Kristián)
 • Verím, že to teraz konečne naberie ten správny smer. Čo najďalej od LGBTI (Jozef)
 • Tu mate jasny dokaz, ze NEMOZME zit ako chceme, NEMAME take iste prava, ako ostatni a polka komentujucich by nas videla radsej v plynovych komorach. A aj kvoli tejto diskriminacii sa organizuje Pride. (Marek)
 • To som ani netušil,že dúhovy pride pochod bol podporovany z penazí od štatu?to akože aj pochod za klasicku rodinu dostal peniaze od štatu?alebo rôzne ine pochody?čiže v tomto uplne suhlasim!!..prečo by nejaky Dúhovy Pride Pochod mal štát finančne podporovat?ved nech si organizator tohto pochodu hladá financie inak ako si ich hladaju aj iní oragnizatori pochodov…kokos,že 19 000 eur dostali minuly rok na tento pochod..a teraz im to neodklepli,tak je hned rozruch (Michal)
 • Len tak ďalej ja nechcem aby moji synovia videli na ulici ako sa olizuju dve bukvice a lesbičky keď sa chcú oblizovať nech idú do USA. Peniaze nech dajú do športovisk ihrisie. Neopicme sa po iných!! (Lukáš)
 •  A aké kultúrne obohatenie prináša dúhový pride keď to má byť dotované? (Miroslav)
 • Sedláci zostanú navždy iba sedlákmi 🤦🏼‍♀️ keď čítam tie komentáre od obmedzencov tak sa len smejem aký ste pridr…💁🏼‍♀️ toto len svedčí o vašej inteligencií 🤗 (Ronny)
 • Diskriminácia v priamom prenose. (Peter)
 • Smerujeme správnym smerom k hodnotám tradičnej rodiny👍👏🏼 mne je lúto tych dúhovo-psychicky chorých je to v hlave oni za to nemôžu (Michal)
 • Kam? Ludia musia zbierat stuple aby mali starostlivost. S vasa starost je ci lgbti dostanr peniaze? Sa mi sniva.. (Marek)
 •  Chvala bohu tie peniaze sa určite zidu na plnohodnotnejšie veci ako napriklad pre Mlade rodiny s detmi na podporu slušnych prosperujucich rodín. (Ondrej)
 • Radšej keby tu šaškáreň zrušili celu vôbec im nedovoliť nejaký pochod, skôr keby im štát dal nejakých doktorov ktorí by im tu hlúposť z hláv dostali (Lukáš)
 • Je haluz, že pod slovom LGBT si predstavia muža a muža, ako vychováva dieťa …. Lesbičky pokojne kukáte po večeroch a naťahujete káčera …. najprv si uvedomte, že to LGBT naozaj znamená (Alexandra)
 • Naozaj smutné že mladí ľudia v tejto krajine nemajú absolútne poňatie o financovaní neziskových a mimovládnych organizácií, že to miešajú z nemiešateľnými sektormi, že majú potrebu neustále atakovať a znevažovať menšiny & LGBTQ+ ľudí… A je to obrovská hrozba do budúcnosti pretože takéto tendencie na pozadí rastúcej podpory fašizmu smerujú k návratu Slovenska do jeho najhorších aj najzahanbujúcejších čias.. (Marián)
 • Zdravý rozum tu ešte stale asi existuje u niektorých ludi…celu tuto chorú komunitu treba odstaviť, poprípade preplatiť nejake liečenie (Jakub)
 • Konecne dobra sprava ako podporovat zvrhlosti za statne peniaze to je moc (Miloš)

Zdroj/Foto: inakost.sk, ta3.com, refresher.sk, sme.sk, depositphotos.com