Slovensko nakúpilo nové stíhačky: Veľké porovnanie Mig-29 vs F-16!

Slovensko oficiálne zavŕšilo proces obstarávania nových stíhačiek typu F16, pričom zo služby vyraďuje staré stíhacie stroje typu Mig 29. Za balík štrnástich  najmodernejších, amerických lietadiel, výcvik, muníciu a logistiku zaplatíme v nasledujúcich rokoch 1, 589 miliardy eur a tak je čas pozrieť sa bližšie na zúbok obom typom lietadiel a zamyslieť sa nad tým či sme skutočne uzatvorili výhodný obchod!

 

Ešte predtým, ako začneme bojové stroje porovnávať povedzme si pár faktov. Stroje F-16 vstúpili do služby roku 1978 zatiaľ čo lietadlá typu Mig-29 o 5 rokov neskôr, roku 1983. Obe stíhačky vynikajú výbornou obratnosťou a bojovým akčným rádiusom (vzdialenosť potrebná pre prílet na miesto boja, súboj a návrat) a práve týmito schonosťami prevyšujú prakticky všetky porovnateľné stroje.

Piloti lietadiel typu Mig-29 si veľmi pochvaľujú ich skvélu ovládateľnosť, zatiaľ čo piloti, ktorí slúžia na strojoch F-16 zdôrazňujú predovšektým ich silu. Je však dôležité vedieť, že oba stroje boli konštruované za rozličných okolností a teda na ne boli kladené aj odlišné požiadavky.

Stíhačka typu F-16

Stíhačka typu F-16

Mig-29 vs. F-16:

Stíhačka typu F-16 je navrhnutá tak, aby bola čo možno najefektívnejšia z pohľadu finančných nákladov a plnila úlohy viacúčelového stroja, ktorý podporí v boji väčšie a drahšie stíhačky. Naproti tomu Migy boli konštruované za účelom okamžitého dosiahnutia vzdušnej prevahy a ich vývojári sa sústredili na výkonné motory, let vo veľkých výškach, rýchlosť stúpania a schpnosť odštartovať aj za veľmi zlých podmienok.

Ako je to však s ich reálnymi bojovými schopnosťami?  Zaujímavosťou je, že MiG-29, ani F-16 prakticky nie sú schopné útočiť na veľké vzdialenosti. Pokiaľ by ste tieto stroje postavili proti sebe v strednej vzdialenosti a vysrelili by na seba navzájom rakety nepochybne by mala na vrch moderná F-16-stka, ktorá je vybavená omnoho lepšími radarmi. Tie by pilotovi poskytli omnoho dlší čas na reakciu a detekovanie nepriateľského lietadla.

Stíhačka typu Mig-29

Stíhačka typu Mig-29

Naopak pokiaľ by strela letela na krátku dištanciu vo výhode by sa ocitol Mig-29, ktorý vyniká lepšou ovládateľnosťou a disponuje taktiež vektorovaním ťahu (schopnosť lietadla meniť smer ťahu z výstupných trysiek požadovaným smerom). Čo sa týka kvality samotných strojov je veľmi ťažké určiť, ktoré z lietadiel je lepšie.

Na druhej strane stíhačky typu F-16, ktoré Slovenská republika nakúpila sú úplne nové a nabité najmodernejšími technológiami čo im nepochybne dáva značnú výhodu. Je len otázne či táto masívna investícia stála za tie peniaze pri tak malej krajine, akou je Slovensko…

Vyjadrenie Petra Pellegríniho

Vojenský stret: Mig-29 vs. F-16

Zdroj/Foto: Twitter, youtube, wikipedia, facebook, TA3, securitymagazin.cz, armsindustries.com