Slovenská polícia búra konšpirácie: Takto na svojej stránke vysvetľuje tzv. chemtrails!

Polícia Slovenskej republiky je v posledných rokoch na sociálnych sieťach pomerne aktívna, čoho dôkazom je aj fanúšikovská stránka na facebooku, kde si naši policajti získali pozornosť viac, ako 45 000 sledovateľov. Okrem tejto stránky, však náš policajný zbor založil aj facebookovú skupinu s názvom Polícia proti hoaxom, kde sa snaží pravidelne vyvracať rôzne nezmyselné hoaxy, ale aj svetoznáme konšpiračné teórie.

 

Polícia Slovenskej republiky na stránke “Polícia proti hoaxom” zverejnila krátky záznam rozhovoru s pilotom (riaditeľom letky ministerstva vnútra), ktorý sa snaží vsvetliť, prečo je teória chemtrails nezmysel, no pravdou je, že daný pilot to vzal až príliš zo široka a jeho vysvetlenie prakticky nijako nevyvracia tvrdenia konšpirátorov.

Vyvracanie konšpiračných teórií je však pre nás v redakcií KULTmagazinu doslova koníček a preto sme sa rozhodli ku krátej policajnej nahrávke pripojiť aj vlastné, trochu obšírnejšie vysvetlenie, ktoré vás lepšie uvedie do problematiky a pomôže vám pochopiť o čo v skutočnosti ide. PS: Pozrite si aj náš clánok, kde vyvraciame konšpiráciu o údajnom nepristáti na mesiaci.

Čo sú to chemtrails?

Ak ste niekedy pozorovali letiace lietadlo zrejme ste si všimli biely pás, ktorý sa vytvára priamo za jeho motormi. Tento oblak sa nazýva kondenzačná stopa, no mnohí ľudia sú presvedčení, že sa jedná o niečo celkom iné…

Chemtrails je označenie pre súbor konšpiračných teórií zastávajúcich názor, že prostredníctvom lietadiel sú do vzduchu rozprašované škodlivé chemické látky, ako ťažké kovy, baktérie, či vírusy, resp. že sú tieto látky umelo pridávané do leteckého paliva, aby najrôznejšími spôsobmi poškodzovali ľudské zdravie.

chemtrails slovenska policia

Zároveň teória tvrdí, že viditeľné stopy za lietadlami (chemtrails) sú podobné kondenzačným stopám, avšak vo vzduchu sa udržiavajú po dlhšiu dobu alebo sa časom zväčšujú. Teórie o chemtrails sa začali objavovať v 90. rokoch 20. storočia…

Prečo chemtrails nedávajú zmysel a ako funguje kondenzačná stopa?

Kondenzačná stopa za lietadlom je vlastne oblak a preto je dôležité si úplne na začiatok vysvetliť, ako vlastne oblak vzniká. Oblak sa začne formovať vždy vtedy, keď je vlhkosť vzduchu príliš vysoká a vzduch už nie je schopný pojmúť vodu v plynnom skupenstve. Vtedy sa začnú tvoriť dorbné kryštáliky vody a teda oblaky.

Tento proces však môže samozrejme spustiť aj motor lietadla. Motor ku spaľovaniu potrebuje vzduch a palivo, a presne v momente keď spáli palivo vyfúkne časti oxidu uhličitého a vody. Vo výške v ktorej lietajú lietadlá je väčšinou veľmi chladno (cca -4O°C) a tak z vody vzniknú drobné kryštáliky ľadu.

chemtrails policia

V tejto chvíli sa môže stať niekoľko vecí v závislosti na tom, aká veľká je vlhkosť okolitého vzduchu. Ak je v momente preletu lietadla v atmosfére len minimum vlhkosti, nebudete môcť pozorovať takmer žiadnu kondenzačnú stopu, no ak je atmosféra naopak vlhkejšia vytvorí sa silná kondezačná stopa – mrak, ktorý sa po chvíli rozplynie.

Samozrejme za predpokladu, že je atmosféra naozaj poriadne vlhká prelet lietadla spôsobí prakticky okamžité formovanie sa mrakov. Funguje to, ako reťazová reakcia – pokiaľ sa začnú kryštáliky tvoriť na jednom mieste, po chvíli sa začnú tvoriť aj na ostatných a tákéto kondenzačné stopy sa môžu rozširovať, splývať a na oblohe vydržia aj celé hodiny.

Ako vidíte nejedná sa o žiadne špeciálne škodlivé chemické zlúčeniny, ale takmer výlučne o oxid uhličitý a vodu… Mimochodom úplne totožné kondenzačné stopy tvorili aj prvé lietadlá s prúdovými motormi už v 40 rokoch minulého storočia, takže, ak by bola konšpiračná teória o chemtrails pravdivá, museli by sa do lietadiel škodlivé látky pridávať už od samého začiatku.

Slovenská polícia – chemtrails:

Zdroj/Foto: Polícia slovenskej republiky, polícia proti hoaxom, wikipedia, youtube, facebook, odorná literatúra