Slovákom, že vadí LGBT, migranti či rómovia? Ale prosím vás, my sme múdry národ!

Ostatné mesiace to na sociálnej sieti facebook skutočne vrie. Mnoho Slovákov vyjadrilo svoju nespokojnosť so súčasnými modernými trendami a tiež so smerom, kam sa Slovenská republika uberá. Sú však Slováci skutočne takou netolerantnou krajinou, ako sa nám to niektoré médiá pokúšajú nahovoriť, alebo tu dochádza skôr k úmyselnému selektovaniu a prekrúcaniu informácií? 

 

V ostatnom čase sa často môžeme stretnúť s pojmami, ako slniečkar či radikál, pričom za radikálov sú označovaní ľudia, ktorým príliš nevoňajú pochody homosexuálov. Sťažujú sa na komunitu rómov či dokonca nevítajú migrantov z iných krajín s otvorenou náručou a mysľienka miltikulturality sa im prílš tiež nepozdáva.

Ak sa však na veci pozrieme reálne a začneme sa s ľudmi zhovárať miesto toho, aby sme ich automaticky nálepkovali nezmyselnými a urážlivými osloveniami, prídeme na to, že Slováci sú v skutočnosti dobrosrdeční, ba dokonca aj tolerantní ľudia, ktorí sú ochotní pomôcť, no pozor! Nie sú hlúpi a zdravý sedliacky rozum im napovedá: Odtiaľ – potiaľ! 

Majú Slováci problém s LGBT komunitou?

Téma, ktorá v posledných mesiacoch slovenskými médiami rezonovala skutočne často. Spočiatku proti učebnici s touto tématikou brojil farár Kuffa, neskôr zrušilo akciu na podporu LGBT gymnázium Juraja Hronca a nedávno dokonca zastavila granty na podporu LGBT akcii ministerka kultúry Laššáková.

Skôr, ako však niekoho nazveme xenofóbom na mieste je otázka – prečo? Prečo sa mnoho Slovákov tak bráni tejto novodobej ideológii? Nebudeme preháňať, ak povieme, že ideológia a spôsob, akým sa GLBT komunita prezentuje je mierne vulgárny a presne to je dôvod, prečo s ňou má problém tak veľké množstvo našincov.

Naša krajina bola totiž vybudovaná na pomerne striktnej kresťanskej morálke s pevnými morálnymi zásadami, ktoré sú v príkrom rozpore s oslavovaním sexuality a nemravným či prehane promiskuitným životom.

V praxi na opačne orientovaných ľudí nikto nijakým spôsobom neútočí a ani naše zákony ich zo spoločnosti nijako nevyčleňujú (sme tolerantní), no oslavovať takýto spôsob života či ho verejne prezentovať, ako skvelú vec sa mnohým prieči.

Nie, nie sme homofóbni, väčšina z nás chce iba žit v spoločnosti slušných, morálnych ľudí, čo v praxi znamená: Rob si u seba doma za zatvorenými dverami čo chceš, no hromadné pochody a nemravnosti v uliciach skutočne vadia… Keďže LGBT je menšina, je logické, že sa od nej očakáva, že sa bude prispôsobovať spôsobu života väčšiny, nie naopak.

Tolerancia skrátka neznamená automatický súhlas. Znamená to, že človek akceptuje aj také veci, ktoré sa mu nepáčia…

Vadia Slovákom Rómovia?

Slováci sú často označovaní za rasistov a to v dôsledku pomerne častých konfliktov s príslušníkmi rómskej komunity či pre ich predsudky. Sme však skutočne rasistami?

Odpoveď je jednoznačne nie. Len málokomu totiž na rómoch vadí ich farba pleti. Ak výjdete do ulíc zistíte, že drvivej väčšine Slovákov je farba pleti ukradnutá a bez problémov budú v susedstve nažívať či v práci spolupracovať s akýmkoľvek slušným človekom.

Róm, ktorý chodí do práce, správa sa slušne a je platným členom spoločnosti skrátka nikomu, nijako neprekáža. Bez akýchkoľvek pochýb však máme k rómom množstvo predsudkov, no tie sú zapríčinené dlhodobým asociálnym správaním veľkej časti ich etnika.

Je teda logické, že ak bežný Slovák bežne stretáva veľké skupiny rómov, ktoré sa správajú asociálne vytvorí si, ako obraný mechanizmus predsudok – ak ma niečo už veľakrát popálilo, pravdepodobne ma to popáli opäť!

Tento spôsob uvažovania je však absolútne prirodzený a nemá vôbec nič spoločné s rasizmom. Ako sme uviedli na začiatku úvahy – slušný človek rómskeho pôvodu skrátka drvivej väčšine Slovákov prekážať nebude.

Sú Slováci proti migrantom?

Azda všetci sa zhodneme na tom, že človeku, ktorý v papučiach a pyžame utiekol zo svojej domoviny, len aby si zachránil holý život pred zúriacov vojnou treba pomôcť. Na druhej strane je však logické, že zo svojej krajiny nemôžeme vytvoriť jedno veľké azilové centrum.

Sústrediť veľké množstvo rôznych kultúr na jednom mieste v krátkom čase je skrátka nezmysel, ktorý zapríčiní len ďalšie zbytočné konflikty. Urobili to Nemci, Švédi či Francúzi a ako môžeme vidieť, vôbec to nedopadlo dobre. Slováci sú však múdry národ, ktorý tieto konflikty dokáže predvídať a práve to je dôvod, prečo mnohí tak ostro vystupujú proti hromadnému príjmaniu migrantov.

Je dôležité pomáhať ľuďom v tiesni a rozhodne by sme to mali robiť, no nie za cenu sebadeštrukcie… potom totiž už nepomôžeme vôbec nikomu…

Zdroj/Foto: KULTmagazin.sk – autorksý článok, depositphotos.com, pixabay.com