Slovák dostal, ako jeden z mála, povolenie nakrútiť Černobyľ z dronu: Zábery, ktoré berú dych!

Černobyľ – k osudnej havárií černobyľskej atómovej elektrárne v bízkosti mestečka Pripiať došlo 26. apríla, roku 1986, pričom táto udalosť je dodnes považovaná za historicky najhoršiu a najdeštruktívnejšiu haváriu v histórií jadrovej energetiky. Jej spušťačom sa stal experimentálny test  bezpečnostného systému, počas ktorého došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora typu RBMK-1000.

 

Po výbuchu sa do ovzdušia uvoľnil rádioaktívny mrak, ktorý postupoval od západnej časti Sovietskeho zväzu cez východnú Európu až do Škandinávie. Kontaminované boli rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a presídlenie asi 200 000 ľudí.

Približne 70 % rádioaktívneho spadu skončilo v Bielorusku. Nehoda svojho času zvýšila obavy o bezpečnosť sovietskeho jadrového priemyslu, spomalila na mnoho rokov jeho expanziu a zároveň prinútila sovietsku vládu prehodnotiť mieru utajovania.

Z mestečka Pripiať sa po jeho evakuácií stalo doslova mesto duchov, no vďaka mladému Slovákovi, 28-ročnému Dávidovi z Piešťan ho dnes budete mať ako na dlani. Dávid je totiž jedným z mála vyvolených, ktorému sa podarilo získať povolenie na nakrúcanie Pripiati pomocu dronu.

Mladý Slovák svoj výlet pre portál Interez.sk popísal takto: „Môj výlet začal v malej dedine Zálesia, kde pred výbuchom žilo asi 3000 rodín.

cernobyl 2019

Okrem prestavaného kostola na kultúrny dom, moju pozornosť upriamil jeden z mála zachovaných domových interiérov z tohto obdobia. Ten pocit vrátenia sa v čase – do roku 1986, bol veľmi silný a ťažko opísateľný.

Moja konečná zastávka bolo už spomínané a opustené mesto Pripiať. Napriek tomu, že vstup do budov je zakázaný, ja som mal možnosť vidieť zdevastovanú nemocnicu, kaviareň, športovisko, či kultúrny dom Keď som si predstavil, čo sa tam dialo pred 33 rokmi, mal som z tohto miesta po celom tele zimomriavky.“

Černobyľ – narútený dronom:

Čo sa vlastne stalo behom černobyľskej havárie?

Zdroj/Foto: Interez.sk – Dávid Haring, youtube – Martin Rota, youtube, wikipedia