Slováci prepadli extáze: Prečo je koleso nebezpečné a ako ťa môže zabiť?

Extáza, éčko, koleso cukríky alebo koláč. Populárna párty droga doslova pohltila Slovensko a spolu s bratmi Čechmi sme na špici jej užívania v rámci celej Európy. Väčšina mladých ľudí sa domnieva, že sa jedná o pomerne ľahkú a bezpečnú drogu s minimom vedľajších účikov, no je tomu skutočne tak?

 

Hlavnou účinou zložkou párty tabletky, ktorú poznáte pod menom extáza je  3,4-metylendioxy-N-metylamfetamín, ktorý budeme skrátene nazývať MDMA. MDMA bola po prvýkrát syntetizovaná ešte v roku 1912 Antonom Kolischom, pričom štruktúrou je veľmi podobná látkam, ako meskalín či metanfetamín.

Priemerná tabletka éčka, ktorú si môžete kúpiť na diskotéke za cca 7 až 15 euro obsahuje približne 35 % MDMA. Zvyšok sú prídavné látky, ktoré držia tabletku pohromade – v tom lepšom prípade.

V horšom prípade je do tablety primiešaný kofeín, v ešte horšom metanfetamín a tom najhoršom je v tablete klasické MDMA nahradené lacnejšími zmesami, najčastejšie tzv. para-metoxiamfetamínom, ktorý je niekoľkonásobne nebezpečnejší.

Smutným mementom dôsledkov užívania extázy je aj príbeh mladého Slováka z Martina, ktorý pred pár týždňami skolaboval a následne umrel na miestnej diskotéke. Mladík zomrel na náhle zlyhanie srdca, pričom len krátko pred smrťou sa na internete objavilo video z jeho nočného vyčínania….

Dotyčné video z úcty k zosnulému do článku vkladať nebudeme, no namiesto toho máme pre vás pripravené iné video, ktoré vám podrobne vysvetlí, čo konkrétne sa deje s vašim telom po užití tzv. kolesa a aké veľké sú riziká jeho užívania.

Ako vás extáza môže zabiť:

Zdroj/Foto: youtube, pixabay, refresher.sk