Slováci POZOR: 10 sľubov Zuzany Čaputovej!

Na čele Slovenskej republiky od včerajšej slávnostnej inaugurácie stojí Zuzana Čaputová (45 rokov), pričom počas svojho prvého prejavu v prezidentskom úrade načrtla víziu toho, čo od nej môžeme v nasledujúcich rokoch očakávať. Prezidentka Slovákom dala na úvod 10 sľubov, ktorých sa mieni pridŕžať počas celého funkčného obdobia.

 

Zvolenie Zuzany Čaputovej je aza tou nakontroverznejšou voľbou v dejínach republiky, pričom krátko pred jej inuguráciou zvolal mimoriadny brifing Štefan Harabin, ktorý sa dožadoval jej odkladu.

V súčasnosti je zároveň podaná ústavná sťažnosť na priebeh prezidentských volieb, no keďže samotný ústavný súd pre nedostatok sudcov nemôže vo veci v tejto chvíli konať, Zuzana Čaputová bude platnou prezidentkou, až kým súd vo veci nerozhodne.

Za predpokladu, že by súd predsa len rozhodol o neplatnosti volieb, Čaputová by o svoj mandát prišla a proces voľby by sa musel opakovať, no podobný scenár sa zdá byť v tejto chvíli veľmi nepravdepodobný a tak na čele Slovenskej republiky stojí najmladšia prezidentka na svete. (V súčasnosti na Zemi neexistuje mladšia ženská hlava štátu)

caputova inauguracia

Vráťme sa však k samotnej slávnostnej inaugurácií a poďme sa pozrieť na 10 sľubov, ktoré Zuzana Čaputová Slovákom dala. Mimochodom na inauguráciu sa nakoniec dostavil aj jej partner Peter Konečný a dcéry Ema (15 rokov) a Lea (18 rokov). Z významných osobností chýbal azda len Róbert Fico, ktorý sa v sobotu účastnil dlhodobo vopred naplánovanej svadby.

Zuzana Čaputová – inaugurácia:

Zuzana Čaputová – 10 sľubov pre Slovákov:

  • Prišla som slúžiť, nie vládnuť:  Zuzana vo svojom prejave vyhlásila, že ponúka predovšetkým odbornosť, cit, zdravý aktivistický záujem, rozum, srdce a ruky. Zároveň zdôraznila, že neprišla vládnuť, ale slúžiť občanom a obyvateľom Slovenskej republiky.
  • Konštruktívna spolupráca: Čaputová Slovákom sľubuje, že svojim prístupom bude prispievať ku konštruktívnej spolupráci, vždy ponúkne pokojný a vecný tón, nevyhnutnú trpezlivosť a vernosť hodnotám, pre ktoré do politiky vstupovala.
  • Posilnenie EU a NATO: Prezidentka považuje EU za náš životný a hodnotový priestor a NATO za obranno-bezpečnostný pylilier, pričom je presvedčená, že Slovensko, ako krajina musí ubrobiť všetko preto, aby sa tento priestor a jeho oporné piliere uchovali a posilňovali.
  • Riešenie klimatických zmien: “Proces globálnej zmeny klímy musíme spomaliť a zvrátiť, lebo v opačnom prípade to môže mať zásadné následky aj pre Slovensko” Prezidentka je odhodlaná prispieť k zmene prístupu k prírode na Slovensku.
  • Slovensko musí byť právnym štátom: Čaputová sa chystá upriamiť všetku energiu tak, aby Slovensko vždy bolo právnym štátom nie len podľa ústavy, ale aj v reálnom živote.
  • Hlas tých, ktorých nie je počuť: “Budem hlasom tých, ktorých nie je počuť!” Nová prezidentka sľubuje, že občania v nej budú mať akéhosi garanta spravodlivosti. Chce byť prezidentkou, ktrá do dôležitých finkcií menuje výlučne profesionálov s výbornými osobnostnými predpokladmi.
  • Spájanie mladých a starých: “Rešpektujme múdrosť a životné skúsenosti našich seniorov, ale aj slobodu a chuť spoznávať u našich mladých ľudí a tiež kultúru a tvorbu, ktorá k tejto slobode patrí a ktorá je originálnym prejavom každej jednej generácie. Nepodceňujme jej význam.”
  • Vyváženie konzervatívnosti a liberalizmu: Zuzana Čaputová má pocit, že na Slovensku sa v posledných rokoch vytvorila priepasť medzi konzervatívnymi a liberálne zmýšľajúcimi občanmi, pričom práve tieto dva tábory by rada zjednotila.
  • Slušnosť: Nová prezidentka by chcela žiť v slušnej krajine v ktorej sa ľudia budú vedieť vyjardiť k inakosti, inej tradícii či inému názoru aj bez toho, aby prichádzalo nenávisti: “Stačí nezabudnúť na lásku k blížnemu, ktorá je základom rešpektu k rôznosti.”
  • Vlastenectvo: Zuzana Čaputová tvrdí, že sa úprimne teší z návratu každého občana, ktorý nakoniec uprednostnil život doma na Slovensku. “Toto prebúdzanie je hlavne o viere v krajinu, v potenciál ľudí, a v to, čo môžeme spolu dokázať. K takémuto pozitívnemu vlastenectvu sa hrdo hlásim.”

Zdroj/Foto: facebook, tivi.cas.sk, cas.sk, youtube