Slovaci hromžia: Na bráne kostola sa objavil cenník milodarov!

Na kostole v Lešticiach (okr. Dolný Kubín) sa objavil cenník, ktorý od návštevníkov svätostánku žiada o približne 4 eurá vo forme milodaru, pričom platiť za návštevu by mali aj deti či ťažko zdravotne postihnutí ľudia. Fotografiu cenníka na bráne kostola zverejnila aj populárne satirická stránka Zomri a od tej chvíle sa snímka po internete šíri rýchlosťou blesku.

 

Mnoho Slovákov fotografia rozhnevala a na hlavu cirkvi sa spustila veľká vlna nevôle, no všetko je v skutočnosti úplne inak. Artikulárny kostol evanjelickej cirkvi v Leštinách je totižto unikátnym dreveným skvostom, zaradeným medzi mimoriadne vzácne kultúrne pamiatky, ako súčasť svetového dedičstva UNESCO.

Sväté omše sa tu slúžia, len vo výnimočných prípadoch a nejde tak o tradičný milodar, ale skôr o dobrovoľné vstupné do krásnej historickej pamiatky.

Kameňom úrazu sa tak stala pomerne nešťastná formulácia a predovšetkým slovíčko “milodar”. Prípad je však perfektným príkladom toho, ako neobjektívne dokážu s informáciami pracovať mnohé stránky slovenského internetu, ako aj toho, že mnohé z nich v honbe za senzáciami nemajú žiaden záujem hľadať ďalšie doplňujúce informácie či overovať fakty…

kostol vstupne

kostol cennik

Zdroj/Foto: Hrady, zámky a jiné turistické cíle, Pixabay, zomri