Rusko sa topí v odpade: Plocha skládok má rozlohu väčšiu ako Švajčiarsko!

Podľa údajov,ktoré poskytlo Federálne ministerstvo prírodných zdrojov a ekológie, Rusko ročne vyprodukuje neuveriteľných 70 miliónov ton odpadu, pričom ekologicky spracováva sotva 5 miliónov ton. Ruské skládky momentálne zaberajú priestor o rozlohe 41 000 kilometrov štvorcových, čo je prakticky veľkosť Švajčiarska či Holandska!

 

Ešte horšie vyznieva fakt, že priestor týchto skládok rastie priam geometrickým radom a síce o 2 000 kilometrov štvorcových ročne. Vladimír Bačišin zo spoločnosti Comenius Analytica upozorňuje, že väčšina odpadu sa v Rusku neseparuje a východisko vidí v presunutí odpadu do okolia Archangeľska a do ďalších ekonomicky menej vyspelých oblastí Ruska.

Práve na týchto územiach sa však nachádza doposiaľ nedotknutá príroda, takže veľké mestá sa síce odpadu zbavia, no ekologický dopad bude katastrofálny. Vláda  sa momentálne snaží ťaživú situáciu nejako vyriešiť a tak prišla s reformou odpadového hospodárstva, ktorá však spôsobí výrazné zdražovanie spracovania odpadov.

Ruská mzda vs. problém s odpadom:

Zaplatiť ho budú musieť občania, čo spustilo v celom Rusku vlnu nevôle a protestov. Priemerná mesačná mzda je totiž v Rusku len 550 eur a aj tento údaj je výrazne skreslený, keďže v Moskve a jej okolí sa nachádza množstvo oligarchov s astronomickými príjmami, ktoré priemernú mzdu značne upravujú. Ruskí dôchodcovia musia vyžiť približne z 200 eur mesačne, takže akékoľvek zvýšené náklady sú pre Rusov extrémnou záťažou.

Momentálne už niekoľko dní prebiehajú protesty v Archangeľskej oblasti a mestách Toľjatti, Iževsk, Nižný Novgorod, Kazaň, Kirov, mnohých mestečkách na Sibíri, v Povolží či v prímorských oblastiach na juhu Ruska.

Časť ruskej verejnosti, ale predovšetkým ekológovia sa začínajú zasadzovať za dôslednejšie triedenie odpadu namiesto budovania spaľovní, ktoré majú negatívny dopad na životné prostredie.

Prvé veľké protesty v súvislosti s odpadovým hospodárstvom sa v Rusku odohrali v minulom roku, kedy muselo byť hospitalizovaných 50 detí z oblasti mesta Volokolamsk, v dôsledku priotrávenia plynom z neďalekej skládky….

Zdroj/Foto: Twitter,  The Moscow Post, denník Trud ,pixabay, Air Force Civil Engineer Center