Rusko sa odpojí od svetového Internetu: Internetová sloboda bude pre Rusov minulosťou!

Medzinárodná internetová sieť prepája takmer celý svet a prostredníctvom tohoto média môže ktokoľvek šíriť akékoľvek informácie slobodne a bez cenzúry. Rusko sa však rozhodlo v najbližšom čase od medzinárodnej siete jednoducho odpojiť!

 

Prvým z dôvodov tohoto rozhodnutia je fakt, že ani jedna z 12 nezávislých organizácií, ktoré spravujú svetové servery sa nenachádza v Rusku a tak má ruská vláda pádne dôvody na obavu, že by v prípade konfliktov s okolitým svetom mohlo byť Rusko od internetu odpojené.

Štátna Duma preto počas utorkového rokovania schválila v prvom čítaní návrh zákona o vytvorení úplne samostatnej časti počítačovej siete. Aký však toto radikálne rozhodnutie o vybudovaní samostatnej internetovej siete bude mať vplyv na obyčajných ľudí?

Podobný scenár sme v minulosti mali možnosť pozorovať v Číne, kde miestni obyvatelia používajú takzvaný Veľký čínsky firewall, ktorý bráni v prístupe k vybraným internetovým službám a cenzuruje nežiaduci obsah. Podobné následky teda možno očakávať aj v Rusku.

Rusko uvrhnuté do cenzúry:

Vznik tak rozsiahleho, samostatného systému bude nepochybne viesť k obmedzeniu internetovej slobody. Rusko získa nad svojimi občanmi akúsi absolútnu internetovú moc a tak sa pre Rusov môže stať sloboda kybernetického priestoru minulosťou.

Ruská vláda totižto získa možnosť cenzurovať či dokonca vypínať akékoľvek stránky s nežiaducim obsahom a tiež plnú kontrolu nad internetovou činnosťou použivateľov siete.

Podozrenie, že Rusko plánuje svojich obyvateľov čo sa internetovej slobody týka výrazne okresať podporuje aj fakt, že súčasťou návrhu je zriadenie pobočky Federálnej služby pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií – Roskomnadzor.

Úlohou tejto tzv. pobočky bude kontrolovať aktivitu použivateľov siete…. Dátum testu novej siete síce ešte nie je presne stanovený, no podľa dostupných informácií by sa mal uskutočniť ešte pred prvým aprílom.

Zdroj/Foto: Twitter, mashable.com