Rusi si chú overiť či Američania skutočne pristáli na mesiaci!

História nás učí, že presne 16 júla 1969 vyniesla raketa Saturn 5 na orbitu posádku programu Apollo 11 a o 4 dni neskôr, 20 júla sa Američanom skutočne podarilo na mesiaci pristáť. Priamy prenos tejto historickej udalosti sledovalo pri televíznych obrazovkách viac ako 600 miliónov divákov, no napriek tomu, je americká NASA nestále obviňovaná z podvodu!

 

Len nedávno sme vám priniesli článok v ktorom sme všetky argumenty konšpiračných teoretikov doslova rozdvili na prach, no zdá sa, že tentokrát konšpirátorov skutočne nadchneme! Riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry totiž nedávno vyhlásil, že Rusi sú odhodlaní overiť si či Američania skutočne na mesiaci pristáli.

Rusi na mesiaci

Prvý námestník riaditeľa spoločnosti Energija Jevgenij Mikrin v novembri, vo svojej prezentácii na konferencii venovanej 20. výročiu fungovania Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) – vyhlásil, že prví ruskí kozmonauti pristanú na mesiaci už v roku 2030, ich misia by mala trvať celých 14 dní a to nie je všetko. Rusi totiž plánujú na obežnej dráhe mesiaca vybudovať vesmírnu stanicu, ktorá by mala byť dokončená medzi rokmi 2030 až 2035.

Ruský plán na kompletné preskúmanie mesiaca a vybudovania novej vesmírnej stanice bude pozostávať z troch etáp. Počas prvej etapy by Rusi chceli vyriešiť všetky prípravy a technologické postupy, ako aj zostrojenie základného modulu pre stanicu na obežnej dráhe mesiaca.

Rusi mesiac

Rusi na mesiaci

Ďalej by radi začali so skúškami pilotovanej rakety Federacija. Počas druhej etapy by mala prebehnúť príprava výsadkov na povrch mesiaca, prvé pilotované lety a výstavbu prvých modelov budúcej základne na mesiaci. Tretia etapa započne až po roku 2035 a mala by zahŕňať výstavbu stálej základne na mesiaci. PS: fotky z pristátia na mesiaci nájdete tu!

Zdroj/Foto: Twitter, Instagram, Nasa flickr.com, youtube