Romantické ruiny: 7 najkrajších zrúcaných hradov z celého Slovenska!

Za posledné roky sa Slovensku mimoriadne darí a jeho krásy či gastronómiu ocenili už milióny ľudí z celého sveta. Vo svete nás úspešne reprezentovali bryndzové halušky, ktorým nedávno dostalo veľkej cti, ale aj Bratislava, ktorá si zabojovala o prestížny titul najobľúbenejšieho mesta Európy a za zmienku stojí rozhodne aj správa amerického periodika The New-Yourk times, ktoré nás zaradilo medzi najzaujímavejšie krajiny sveta!

 

V minulosti sme vám priniesli veľmi podrobný článok o vzniku slovenského štátneho znaku a dnes pre vás máme pripravenú ďalšiu lahôdku. Postupne vám totiž ukážeme sedem najkrajších a najromantickejších zrúcanín hradov z celého Slovenska!

Dámy a páni, vážení čitatelia, pohodlne sa usaďte a vychutnajte si spoločne snami krátku cestu po tých najkúzelnejśích miestach našej časrokrásnej krajiny…

10 najkrajších zrúcaných hradov z celého Slovenska:

Spišský hrad:

Najznámejším a nepochybne aj jedným z najkrajších zrúcaných hradov na Slovensku je legendárny Spišský hrad. Spišský hrad bol postavený v 12 storočí a svojou rozlohou 41 426 m² sa radí k najväčším hradom celej Európy. Spišský hrad vyhorel v 18 storočí.

Hrad Devín:

Ikonickým miestom je nepochybne aj legendárny hrad Devín, ktorý bol nejkdajším hlavným sídlom Veľkej Moravy a domovom legendami opradeného kráľa Svätopluka. Jedná sa o jeden z najstarších hradov na našom území, no určiť presný dátum jeho výstavby je problematické.

Najstršie archeologické nálezy na devínskom brale siahajú do čias 4000 rokov pred Kristom, pričom na tomto mieste sa písala história Keltov, Rimanov a neskôr Veľkej Moravy.

Hrad Beckov:

Hrad Beckov podobne ako ten Spišský vyhorel už v 18 storočí, no toto mohutné hradné opevnenie v minulosti Slovákom poslúžilo, ako efektívna obrana proti tureckým nájadzom. Dnes z neho ostali len ruiny, no napriek tomu sa jedná mimoriadne očarujúce miesto, ktoré vám rozhodne stojí za návštevu.

Hrad Strečno:

Strečniansky hrad v minulosti slúžil, ako významené opevnenie, pričom prvé písomné zmienky o jeho existencií sa datujú do roku 1316. Od tých čias sa tu udialo mnoho bojov, no osudným sa mu stalo 17 storočie, kedy ho dobili a obsadili kurucké vojská Imricha Tököliho a následné rozhodnutie hrad zbúrať.

Od tých čias hrad mnohokrát zmenil svojho majiteľa a dokonca prešiel významnou rekonštrukciou, ktorá sa ukonćila v polovici 90-tych rokov, no nekdajšiu podobu z pred 17 storočia sa hradu už nikdy prinavrátiť nepodarilo.

Hrad Lietava: 

Na strmom horskom hrebeni nájdete azda jednu z najkrajších a zároveň najzachovalejších hradných ruín na celom Slovensku. Hrad Lietava bol vybudovaný koncom 13 storočia a od tých čias si prešiel niekoľkými úpravami a rozsiahlimi rekonštrukciami. Neobývaný je približne od 17 storočia.

Kapušiansky hrad:

Kapušiansky hrad bol vybudovaný na kopci zvanom Zámčisko v 13 storočí. Hrad strážil dôležitú obchodnú cestu medzi Prešovom a Bardejovom a dokonca sa mu podarilo prežiť aj dobitie Turkami.

Osudným sa mu však stalo rozhodnutie uhorského snemu, ktorý nariadil hrad podpáliť. Snem sa totiž obával, že by sa hrad mohol stať sídlom protihabsburgských povstaní.

Hrad Likava:

Likavský hrad je nepochybne dominantou celého Liptova, pričom vybudovaný bol ešte roku pána 1315. V minulosti strážil mimoriadne dôležitú obchodnú cestu z Považia na Oravu smerujúcu ďalej do Poľska.

Hrad bol pre verejnosť dlhé roky uzavretý, no len počas minuloročnej, letnej turistickej sezóny bol znovu sprístupnený a tak si jeho krásu môžete opäť naplno vychutnať.

Zdroj/Foto: flickr.com, pixabay, wikimedia commons, youtube, wikipedia.org, youtube, depositphotos.com