Registrované homosexuálne partnerstvá už o 5 rokov? Slovensko odkázalo OSN…

Slovenská vláda mala v stredu prijať väčšinu z takmer 200 odporúčaní OSN na zlepšenie ochrany ľudských práv, ktorých súčasťou boli ustanovenia týkajúce sa zavedenia registrovaných partnerstiev pre osoby LGBTI. Podľa informácií portálu SME, sme teda do OSN vyslali signál, že do piatich rokov bude Slovenská republika pripravená na tieto kroky!

 

Dokument pritom vládou prešiel krátko po tom, ako ministerka kultúry za Smer Ľubica Laššáková zastavila granty pre LGBTI organizácie a to aj napriek odporúčaniam hodnotiacej komisie. Do tejto chvíle to teda vyzeralo tak, že Slovensko sa bude pridŕžať výsostne kresťanskej morálky, no vo veci evidentne existujú silné tlaky, ktoré sa pokúšajú situáciu radikálne zmeniť.

Z celého dokumentu OSN, ktorý obsahuje celkovo 195 odporúćaní sa priamo zrovnoprávnenia LGBTI týka desať odporúčaní. Naša vláda z nich odmietla zavedenie manželstiev pre páry rovnakého pohlavia, pričom sa odvolala priamo na ústavu Slovenskej republiky, ktorá pod pojmom manželstvo rozumie jedinečný zväzok medzi mužom a ženou.

Ďalej však pri zmienke o registrovaných partnerstvách stojí, že do ďalšieho pravidelne sa opakujúceho hodnotenia, ktoré sa má uskutočniť o päť rokov, Slovensko registrované partnerstvá legalizuje. Podľa portálu SME.sk je pri tomto bode uvedené ako gestor ministerstvo spravodlivosti na ktorého pôde pôsobí aj Výbor pre práva LGBTI osôb.

registrované partnerstvá slovensko

Na tento fakt mala však hovorkyňa ministerstva Zuzana Drobová reagovať slovami, že ministerstvo nič legislatívne nechystá a ministerstvo spravodlivosti odporučilo obrátiť sa na ministerstvo zahraničných vecí. Ministerstvo zahraničných vecí však vo veci odporúča presný opak a síce obrátiť sa späť na ministerstvo spravodlivosti.

Je teda evidentné, že ani samotné ministerstvá nemajú vo veci jasno a hoci Slovenská republika väčšinu odporúčaní OSN prijala, jednotlivé rezorty sa nevedia na veci dohodnúť a vo svojich vyjadreniach odkazujú jedno na druhé. Otázka či bude možné v roku 2024 na území Slovenskej republiky uzatvoriť registrované homosexuálne partnerstvo tak pre túto chvíľu ostáva nezodpovedaná.

Zdroj/Foto: sme.sk, refresher.sk, depositphotos.com