Rakovina či tehotenstvo: 6 čudných vecí, ktoré psy dokážu vycítiť!

Vedci považujú psov za jedny z vôbec prvých ochočených zvierat, ako aj za prvé zviera, ktoré človek cielene choval. Predkami psov sú vlci, pričom k ich oddeleniu a definitívnemu skroteniu prišlo približne pred 10 000 rokmi. Človeku sa dodnes podarilo vyšľachtiť približne 400 rôznych plemien a ich využitie je skutočne všestrané!

 

Naposledny sme vám priniesli článok, ktorý vám odhalil tri záhadné dôvody prečo mačky nenávidia vodu a dnes pre vás mame pripravenú ďalšie zaujímavé informácie. Okrem toho, že sú psy skutočne vernými priateľmi a domácimi miláčikmi, dokážu stopovať, loviť či duriť lovnú zver, chrániť stáda, strážiť obiekty, fungujú v policajných či vojenských zložkách, uplatnili sa ako ťažné zvieratá a dokonca pomáhajú hendikepovaným. Podľa vedcov však psy dokážu ešte aj čosi navyše a síce vycítiť veci, ktoré sa nám ľuďom môžu zdať nemožné.

Priemerný pes totiž dokáže vycítiť cukrovku, rakovinu, búrku, tehotenstvo a mnoho iného. Ako je to možné? V prvom rade je nutné uvedomiť si, že psí čuch je približne 10 000 krát silnejší, ako ten ľudský a tak je pre psa skutočne možné detekovať pomocou zápachu množstvo ochorení či fyziologických procesov.

pes citi rakovinu

Pes vycíti chorobu

6 čudných vecí, ktoré psy dokážu vycítiť:

Identita:

Zatiaľ čo my ľudia sa pri identifikácií spoliehame prevažne na zrak, pes využíva hlavne svoje čuchové receptory.  Pachová stopa ľudí či zvierat je totiž rovnako jedinečná, ako napríklad odtlačok prsta. Pes preto dokáže podľa čuchu spoľahlivo rozoznať svojho pána a to aj v prípade, že máte identické jednovaječné dvojča. Túto unikátnu schopnosť hojne využíva polícia pri hľadaní nezvestných osôb.

Tehotenstvo:

Pes spoľahlivo detekuje aj tie najmenšie fyziologické zmeny vo vašom pachu a tak sa niet čomu čudovať, že dokáže odhaliť aj vaše tehotenstvo. Telo tehotnej ženy si totiž prechádza rozsiahlou hormonálnou zmenou, ktorá so sebou prináša aj charakteristickú zmenu pachovej stopy, čo pes okamžite zachytí. Dočasne to môže medzi vami a vašim psom vyvolať odcudzenie, keďže pes vás môže začať vnímať, ako inú osobu.

Rakovina:

Rakovina spôsobuje rozsiahlu zmenu funkcie buniek a to najmä pri raste nádoru. Takto poškodené bunky potom produkujú špecifický typ bielkoviny, ktorú psy veľmi dobre cítia. Doterajšie výskumi preukázali, že psy sú s veľkým percentom úspešnosti schopné odhaliť rakovinu pľúc z dychu a rakovinu prostaty z pachu ľudského moču…

 

Prečítajte si tiež:

Tajomostvo odhalené: 3 dôvody, prečo mačky nenávidia vodu!
 

Epilepsia:

Akokoľvek neuveriteľne to znie, vedci sú presvedčení, že pes dokáže predvídať epileptický záchvat až 45 minút pred jeho začatím. Pes, ktorý detekuje nebezpečenstvo sa obvykle snaží získať pozornosť svojho majiteľa napríklad náhlym štekaním a varovať ho tak, pred blížiacou sa katastrofou. Ak ste epiletik, pes vám môže v tomto ohľade doslova zachrániť život.

Cukrovka:

Štúdie potvrdzujú, že psy dokážu bez problémov vycítiť pokles hladiny cukru v krvi. Zaznamenávajú ho za pomoci zmeny pachu ľudského potu a práve táto schopnosť môže byť pre majiteľa psa s cukrovkou skutočne zásadným faktorom. Pri náhlom klesaní hladiny cukru v krci ho totiž dokážu včas varovať a pripomenúť mu tak, aby urýchlene zjedol niečo sladké.

Búrka:

Pozorovania počas stáročí jasne dokázali, že psy sú schopné odhaliť zmenu počasia celé hodiny pred tým, ako k búrke naozaj dôjde. Vedia preto odhadnúť príchod búrky, hurikánu či inej klimatickej katastrofy…

Zdroj/Foto: dopesitphotos.com, wikipedia, acc.af.mil