Príšerný rok 2018: Tieto 4 druhy vzácnych zvierat definitívne vyhynuli!

Len nedávno sme vám priniesli šokujúci fotošpeciál so snímkami plastového oceánu a dnes máme pre vás bohužiaľ opäť zlé správy. Počas roka 2018 svet prišiel o štyri druhy mimoriadne vzácnych zviera, pričom príčinou ich vyhynutia bol človek…

 

Medzi dve hlavné príčiny vymierania zvierat patrí znečisťovanie životného prostredia a systematické zužovanie lesov, ktoré sú ich prirodzeným domovom. Tieto faktory majú za následok výrazné ohrozenie živočíšnych druhov alebo ich úplné vyhynutie.

Na nešťastie, rok 2018 bol pre niekoľko živočíšnych druhov fatálnym. PS: Zvieratá sú nepochybne hodné našej ochrany, no niekedy sa človek môže dostať do situácie, kedy ho naopak zviera ohrozuje na živote.

Do pozoronosti preto dávame článok v ktorom vám príslušník policajného zboru Slovenskej republiky dá tri cenné rady, ako sa brániť v prípade útoku zúrivého psa – článok nájdete tu!

Štyri druhy zvierat v roku 2018 definitívne vyhynuli:

Nosorožec tuponosý:

Smutný osud postihol Sudána, ktorý bol posledným žijúcim, mužským zástupcom vzácneho nosorožca tuponosého a hoci na svete ostali ešte dve žijúce samice, tento druh môžeme už dnes pokojne označiť za definitívne vyhynutý… Sudán prestal chodiť začiatkom zimy roku 2018 a nakoniec bol navždy uspatý pomcou injekcie.

Puma americká – Eastern cougar:

Poddruh pumy americkej sa vo voľnej prírode objavoval čoraz nepravidelnejšie, pričom posledný rok bol pre ňu fatálnym.Koncom roka 2018 bola oficiálne zaradená do zoznamu definitívny vymretých druhov.

Lístiar muricijský:

Medzi ďalšie definitívne vymreté druhy sa roku 2018 zaradil aj vtáčik z druhu lístiarov. Ako uviedol šéf BirdLife International, dôvodom boli predovšetkým ľudské aktivity, pričom lístiar dlhodobo patril medzi ohrozené druhy.

Ara Slivomodrá:

Tohoto vtáčika si možno budete pamätať z rozprávky Rio, pomocu ktorej sa tvorcovia filmu snažili už vtedy poukázať na jeho mimoriadne zriedkavý výskyt vo voľnej prírode.

V súčastnosti sa Ara Slivomodrá vo voľnej prírode nevyskytuje vôbec, no napriek tomu ešte existuje nádej. V zajatí totiž ochranári chovajú posledných pár kúskov vzácnych vtákov a pri obrovskej dávke šťastia by sa im mohlo podariť druh obnoviť.

Zdroj/Foto: Twitter, wikimedia.org, youtube