Prestaňte s tým: Lekári odhalili, prečo je praskanie krku smrteľne nebezpečné!

Pocit úľavy po praskaní prstov na rukách či krku je nepochybne príjemný, no ako sa poďla najnovších vedeckých poznatkov ukázalo, kým praskanie prstov je celkom neškodné, praskanie krku vás môže stáť život. Doslova alarmujúcim sa stal prípad bývalého policajta, ktorý následkom na oko nevinného strečingu prekonal mrtvicu!

 

Josh Hader, je bývalým mužom zákona, ktorý v posledných mesiacoch pociťoval napätie v oblasti krku a ramien. Rozhodol sa, že si ako mnohokrát predtým pomôže uľaviť pomocou strečingu a puknutia krku. Tentoraz ho však daná technika takmer zabila!

Pre Washinghton Post sa 28-ročný mladík vyjadril následovne: Išiel som si trochu natiahnuť krk. Ako vždy, jemne som si pomohol aj rukou. Teraz som však vyvinul väčší tlak, než obvykle a začul som nejaké zapraskanie.

Od tej chvíle na sebe Josh pozoroval zníženú schopnosť rozsahu pohybu a jeho stav sa prudko zhoršoval. O necelú hodinu bol už na pohotovosti, kde mu diagnostikovali mŕtvicu.

Lekári prišli k záveru, že puknutie v krku malo za následok vytvorenie krvnej zrazeniny, ktorá mrtvicu spôsobila. Doktor Vance McCollom z nemocnice Mercy hospital dodal, že Hader si roztrhol vertebrálnu tepnu, čo je jedna z hlavných tepien krku, ktorá vedie priamo do mozgu.: Ľudia by jednoducho mali vedieť, že náhla bolesť v krku môže byť východiskovým bodom mŕtvice,“ vyjadril sa neurológ Kazuma Nakagawa pre Washington Post.

praskanie krku

Napriek tomuto zisteniu a výsledkom štúdií sa však odborníci zhodujú, že sa jedná o pomerne zriedkavý jav, ktorý sa vyskytne len v skutočne ojedinelých prípadoch.

Neurológ Nakagawa dodáva: Pri približne 99,9% prípadoch si človek pravidelne praská krk a nič sa nestane. Toto sú výnimočné prípady, no aj také môžu nastať…

Zdroj/Foto: sciencealert.com, Washington Post, Osan air base, pixabay, youtube, refresher.sk,