Predvolebný prieskum šokoval: Ako sa umiestnil SMER či Kotlebova ĽSNS?

Pravicová strana ĽS NS pod vedením Mariána Kotlebu môže naďalej pokračovať vo svojej činnosti s “požehnaním” najvyššieho súdu, ktorý uviedol hneď 7 dôvovodov, prečo ju nemožno rozpustiť a zdá sa, že jej sila naďalej rastie. Posledný prieskum agentúry AKO totiž mnohých prekvapil!

 

Podľa posledného prieskumu agentúry AKO je totiž aj napriek všetkým kauzám stále najpopulárnejší Ficov SMER a na druhom mieste sa umiestnila práve zmienená ĽS NS a to aj napriek pomerne ostrému vyjadreniu Zuzany Čaputovej. Zber dát pritom prebiehal do 6. mája formou telefonického dopytovania, výberovú vzorku tvorilo 100 respondentov s ohľadom na pohlavie, vzdelanie, vek, národnosť a kraj.

Zo získaných výsledkov teda vieme, že voľby by vyhrala strana Smer-SD so ziskom 19,1 %, hneď na druhom mieste by sa umiestnila Kotlebova ĽS NS s 13,9 % a prvú trojicu uzatvára Progresívne Slovensko so ziskom 13,7 % hlasov. Do parlamentu by sa mal dostať aj Béla bugár so svojou Most-Híd, ktorá si v prieskume získala presne 5 %.

Výsledky priskumu agentúry AKO sa tak veľmi podobajú na výsledky rozsiahlejšieho februárového prieskumu, ktorý realizovala agentúra FOCUS. Podobne, ako dnes, aj koncom februára sa totiž v prieskume Kotlebova strana ĽS NS umiestnila na druhom mieste.

Vtedajší prieskum FOCUS-u prebiehal formou osobného dopytovania v dňoch 21 až 26. februára 2019. Výberovú vzorku tvorilo 1022 náhodných respondentov vo veku nad 18 rokov, pričom kvôli vyváženosti prieskumu bola vzorka rozdelená na základe pohlavia, vzdelania, veku, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

predvolebny prieskum kotleba

Už výsledky prezidentských volieb, hlavne ak berieme do úvahy to, koľko ľudí volilo pána Harabina a pána Kotlebu, naznačovali, že ĽSNS pôjde preferenčne do popredia. Výsledky nie sú nejakým spôsobom prekvapujúce a potvrdzujú doterajší trend – vyjadril sa na margo výsledkov prieskumu pre portál Refresher.sk politický komentátor Marián Leško.

Výsledky najnovšieho prieskumu agentúry AKO:

predvolebny prieskum LSNS

Zdroj/Foto: AKO, FOCUS, refresher.sk, facebook