Požiar v Notre-Dame sa podarilo uhasiť: Pohľad na vyhoretú katedrálu však trhá srdce!

V pondelok 15. apríla 2019, krátko po devetnástej hodiny vpupokol v Chárme Matky Božej požiar. Prvé plamene sa objavili v podkrovných priestoroch, no napriek rýchlemu zásahu hasičov sa dlhé hodiny nedarilo oheň dostať pod kotrolu. Požiar bol definitívne uhasený až dnes ráno, no pohľad na zdevastovanú katedrálu trhá srdce!

 

Ešte v neskorých večerných hodinách všetko nasvedčovalo tomu, že viac, ako 800 ročný chrám definitívne ľahne popolom. Vďaka enormnému úsilu viac, ako 400 hasičov sa síce hlavnú konštrukciu chrámu podarilo zachrániť, no za obeť požiaru padla strecha a zrútila sa aj hlavná veža.

Spolu s veľkou časťou chrámu pravdepodobne vyhorelo aj množstvo artefaktov nevyčísliteľnej hotny. Zachrániť sa podarilo tŕňovú korunu Ježiša, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia, no pre túto chvíľu stále neexistujú žiadne informácie o tom, čo sa stalo s úlomkom Kristovho kríža či klincom…

Katedrála Notre-Dame bola viac, ako osem storočí jednou z hlavných dominánt Paríža. Rozprestiera sa na na ostrove Île de la Cité na rieke Seina a radí sa k najrkajším a najnavštevovanejším ukážkam francúzskej gotickej architektúry.

Niet sa preto čomu čudovať, že prížania sú mohutným poškodením tak významenej pamiatky zdrvení a ku všetkému sa vyjadril aj prezident, Emmanuesl Macron.

Notre Dame požiar

Macron ešte vo večerných hodinách prisľúbil vynaloženie všetkých dostupných finančných prostriedkov na obnovu katedrály a plánuje vyhlásiť aj medzinárodnú zbierku.

Jeden z prvých, čo podáva pomocnú ruku je francúzsky miliardár François-Henri Pinault, ktorý na opravu starobilého chrámu už prisľúbil pomôcť čiastkou sto miliónov eur.

Prvé zábery Notre-Dame po požiari:

Notre-Dame v plameňoch:

Zdroj/Foto: Twitter, youtube