Peniaze, ako svadobný dar: Je nutné zdaniť svadobné obálky?

Na Slovensku, ale aj po celom svete je dobrým zvykom uľahčiť mladomanželom pomyslený štart do spoločného života obálkami, ktoré neraz obsahujú slušnú finančnú hotovosť. Je však nutné z týchto peňazí odvádzať dane, rovnako, ako je to pri akomkoľvek inom, finančnom dare?

 

Od osemdesiatych rokov platia zákony, podľa ktorých je všetky finančné dary nutné zdaňovať. Pochopiteľne, zdravým, sedliackym rozumom sa teda vieme dopracovať k záveru, že by sme mali zdaniť aj finančný dar, ktorý sme obdržali od svojich známych počas svadby. Ako to teda so svadobnými darmi je?

Na margo tejto problematiky sa pre noviny.sk vyjadrila hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová: Suma darov prijatých od svojich príbuzných alebo známych na svadbe je vylúčená z predmetu dane a ktorú fyzická osoba nezdaňuje, nie je žiadnou sumou obmedzená.

svadobny dar dane

Svadobné dary – dane

V tomto konkrétnom prípade máme teda obrovské šťastie, že žijeme na Slovensku a všetky peniažky si môžeme nechať. Zahraničné štáty totiž pochopenia pre svojich občanov nemajú. V súčastnosti sa daňové úrady na svadobné obálky zameriavajú čoraz viac a napríklad v susednom Poľsku sa nepriznaním takéhoto daru vystavujete značnému riziku. Okrem rôznych právnych postihov vás totiž štát v prípade dokázania vinny pruníti odovzdať až 75 % darovanej sumy!

Zdroj/Foto: noviny.sk, depositphotos.com