Pátranie po rakovine: Slováci si v roku 2019 nájdu v pošte nečakaný list!

Mnohý Slováci si už začiatkom roku 2019 nájdu v poštových schránkach nečakanú obálku. Slovensko totiž spúšťa masívnu, celonárodnú previerku nášho zdravotného stavu. Pátrať sa bude predovšetkým po rakovine hrubého čreva, konečníka, prsníka či kŕčka maternice!

 

Pravdepodobne sa pýtate čo to má znamenať a táto otázka je skutočne na mieste. Nemusíte sa však obávať, nejedná sa o nič zlé.  Slovensko sa totiž ako jedna z posledných krajín Európskej únie zapojilo do celonárodného pátrania po rizikových pacientoch. Zdravotné poisťovne začnú začiatkom budúceho roka pracovať na tzv. skriningu ľudí, počas ktorého budú pátrať po rizikových pacientoch, ktorí sú náchylní podľahnúť vybraným formám rakoviny. Táto jednoduchá forma prevencie by totiž mohla zachrániť niekoľko stoviek, ak nie tisícov Slovákov.

Lekári sa budú zameriavať na pátranie po rakovine hrubého čreva, konečníka, prsníka a krčka maternice. Vybraní, rizikoví pacienti potom dostanú poštou pozvánku na lekárske vyšetrenie: Tieto vyšetrenia nie sú bolestivé ani časovo náročné. Vezmú vám len niekoľko minút zo života, ale pritom dokážu zachrániť niekoľko desiatok rokov – uviedla na margo pripravovanej akcie ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Zdroj/Foto: hlavnespravy.sk