Pápež zmenil znenie Otčenáša: Odteraz bude najznámejšia motlitba znieť inak!

Naposledy pápež František (82 rokov) šokoval svet, keď bozkával nohy sudánskym vodcom a dnes to urobil znova. Podľa informácií portálu The Guardian totiž valné zhromaždenie Talianskej biskupskej konferencie (CEI) odobrilo jeho návrh na zmenu najznámejšej kresťanskej motlitby, Otčenáša!

 

Sporonou pasážou sa pritom stala veta “a neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás zlého” ktorá je podľa Františka zavádzajúca: “Nie je to dobrý preklad, pretože hovorí o Bohu, ktorý zvádza na pokušenie.

Ten, kto podlieha pokušeniu, som však ja sám; on ma do pokušenia netlačí, to Otec nerobí; Otec ti pomáha okamžite vstať. Do pokušenia nás vedie Satan, je to jeho pôsobisko” vyjadril sa pápež ešte roku 2017 pre televíznu stanicu TV 2000.

Nová formulácia motlitby bude teda znieť: …a nedopusť, aby sme podľahli pokušeniu… Podľa Biblie naučil znenie tejto motlitby svojich učeníkov sám Ježiš Kristus po tom, čo sa ho opýtali, ako sa majú správne modliť. Kresťania z celého sveta pritom dannú motlitbu poznajú naspamäť dodnes.

– Sledujte KULTmagazin aj na Instagrame  –

otcenas zmena

Otče náš:

Otče náš, ktorý si na nebesiach, 
posväť sa meno tvoje, 
príď kráľovstvo tvoje, 
buď vôľa tvoja ako v nebi, tak i na zemi. 
Chlieb náš každodenný daj nám dnes 
a odpusť nám naše viny, 
ako aj my odpúšťame svojim vinníkom, 
a neuveď nás do pokušenia, (po novom: a nedopusť, aby sme podľahli pokušeniu)
ale zbav nás zlého. Amen.

Zdroj/Foto: The Guardian, depositphotos.com, pixabay.com