Pápež bozkával nohy sudánskym vodcom: Tu je vysvetlenie, prečo to urobil!

Vo štvrtok 11. apríla 2019 prekvapil papéž František (82 rokov) celý svet, keď priamo vo Vatikáne pokľakol pred vodcami Južného Sudánu a začal im bozkávať nohy. Jeho gesto však rozdelilo kresťanov na dva tábory a kým jedni ho za prejav pokory obdivujú, druhí to považujú za zbytočné ponižovanie sa a znevažovanie cirkvi.

 

Veľa ľudí neznalých situácie si po vzhliadnutí videa na ktorom pápež bozkáva nohy sudánskym vodcom kladie otázku: Prečo to svätý otec urobil? Prečo sa takto na prvý pohľad ponížil? Nuž, aby bolo možné pápežovo gesto ako tak pochopiť, je potrebné poznať politickú situáciu v Južnom Sudáne.

Južný Sudán, ako krajina vznikol len v roku 2011 po tom, čo sa odtrhol od Sudánu. Len o dva roky neskôr tu vypukla krutá občianska vojna, ktorá si vyžiadala viac, ako 400 000 ľudských životov.

Na jednej zo znepriatelených strán stál tamojší prezident Salva Kiir a na tej druhej opozičný líder rebelov Riek Machar. Títo dvaja muži medzi sebou dlho zvádzali krvavé boje, no minulý rok konečne podpísali mier.

Jedná sa však o mimoriadne krehké prímerie, pričom celú situáciu náhle skomplikoval prevrat v susednom Sudáne, kde armáda zatkla prezidenta Bashira.

papez bozkaval nohy

Pápež František sa preto rozhodol pre mimoriadne pokorné gesto, ktorým chcel apelovať na oboch sudánskych vodcov, aby už nedopustili, aby vypukla ďalšia vojna.

Oboch lídrov to, že im samotný pápež uprostred Vatikánu bozkáva nohy poriadne prekvapilo a terz už občanom Južného Sudánu ostáva len dúfať, že ich vodcov láskavosť a pokora svätého otca skutočne inšpirovala.

Pápež bozkával nohy vodcom z Južného Sudánu:

Zdroj/Foto: Instagram, Twitter, youtube