Oživili mŕtve prasacie mozgy: Vedcom sa podarilo prepísať definíciu smrti!

Je smrť skutočne nezvratná? Opúšťa v momente smrti duša naše telo, alebo je mozog iba komplikovaný počítačový systém, ktorý je pomocou správnej techniky možné kedykoľvek znova spojazdniť? Vedeckému tímu sa v experimente na hrane etiky zrejme podarilo prepísať definíciu toho, čo sme až do teraz považovali za definitívnu smrť!

 

Vedeckým tím odborníkov z Univerzity v Yale v Spojených štátoch má za sebou úspešný experiment, počas ktorého sa podarilo oživiť mŕtve prasacie mozgy. Výskumníci si 32 mŕtvych mozgov nechali priniesť z miestneho bitúnka, kde boli prasatá porazené na mäso.

Za pomoci prístroja, ktorý nazvali BrainEx (ide o akúsi mimotelovú mozgovú pumpu) potom napumpovali mŕtve mozgy mixom látok, ktorý similoval v mozgových žilkách prietok krvi. Roztok mimochodom obsahoval aj tzv. blokátory vyššej mozgovej aktivity – to aby sa nestalo, že mozgy ožijú úplne a začnú opäť prežívať stav vedomia či vnímať bolesť.

Výsledkom experimentu bolo, že mozgy naozaj ožili! Obnovili obehové funkcie, aktivity v nervových prepojeniach a aj aktívny mozgový metabolizmus. Neuróny a iné mozgové bunky prakticky reštartovali normálne metabolické funkcie a dokázali prijímať glukózu či produkovať oxid uhličitý.

Prístroje EKG vďaka spomínaným blokátorom, nezaznamenali žiadne vnímanie reality či vedomie, no vedci sú presvedčení, že bez ich použitia a za pomoci silnejšieho elektrošoku by dokázali mozog kompletne oživiť. Problém by nemalo predstavovať ani zotavenie sa buniek po absencií kyslíka.

Je tak viac, ako pravdepodobné, že ak by vedecká komunita nemala zviazané ruky etickým kódexom, dokázali by mozgy úplne oživiť a to aj so všetkými jeho spomienkami a plným vedomím.

prasacie mozgy experiment

Vyjadrenie odborníka:

Môžeme si predstaviť, že mozog by mohol byť skutočne schopný vedomia. Je potom veľmi zaujímavé zamyslieť sa nad tým, o aký druh vedomia v neprítomnosti iných orgánov a periférnej stimulácie pôjde – uviedol na margo celého experimentu George Mashour, neurológ z Michiganskej univerzity, ktorý sa venuje zážitkom blízkym smrti.

Čo to znamená pre ľúdi?

Dalo by sa povedať, že stojíme na prahu prelomového objavu, nakoľko smrť sme až do minulej stredy (17. apríl 2019) povaźovali za konečný a nezvratný stav.

Daný experiment však mení jej definíciu od samotných základov: Počas väčšiny ľudskej histórie bola smrť veľmi jednoduchá. Teraz musíme pochybovať o tom, čo je nezvratná – hovorí Christof Koch prezident Allenovho inštitútu pre výskum mozgu v americkom Seattly.

ozivit mozgy

Otvárajú sa nám možnosti, ktoré by v budúcnosti mohli pomôcť pri liečení dnes nevyliečiteľných degeneratívnych ochorení mozgu či dokonca odložiť smrť na dobu neurčitú.

Ďalšie experimenty však budú musieť zvádzať tvrdý boj s otázkou etiky, ako aj s filozofickou otázkou či sa oživovaním mŕtvych nezačíname hrať na Boha.

Zdroj/Foto: news.yale.edu, sciencetimes.com, reuters.com, depositphotos.com, youtube, pixabay