Nie je to Mordor: Slovnaft vysvetlil, čo sa to dialo nad nočnou Bratislavou!

Mnohých Bratislavčanov v posledných dňoch poriadne vydesila hrozivo vyzerajúca scenéria v okolí Slovnaftu. Ten totiž, zahájil chod tzv. “poľných horákov” ktoré okolitú oblohu zahalili do plamennej, oranžovo-červenej farby, čo v niektorých občanoch vzbudilo strach. 

 

Fotografie okamžite zaplavili sociálne siete, pričom mnohí okolie Slovnaftu začali prirovnávať k Mordoru (fiktívna krajina z knihy Pán prsteňov od spisovateľa J. R. R. Tolkiena). Internetový portál Topky.sk v tejto súvislosti požiadal o vyjadrenie samotnú ropnú rafinériu, ktorá vo svojom stanivisku občanov ubezpečuje, že išlo o vopred naplánovaný nábeh výrobnej jednotky, ktorý prebiehal od 7. do 10. januára.

Hustý dym z tzv. poľných horákov teda mohol na prvý pohľad pôsobiť hrozivo, no pre miestných obyvateľov údajne nepredstavoval žiadnu hrozbu: Naopak, sú signálom, že zložitá sústava rafinérskych výrobných jednotiek spoľahlivo funguje a nikoho neohrozuje. Tieto nadbytočné plyny môžu vzniknúť pri riadenom či núdzovom odstavení výrobných jednotiek výroby, počas nestability či úprav technologického režimu, ale aj napríklad pri výpade dodávky energi. Úlohou poľných horákov je kontrolované spaľovanie nadbytočných plynov z uzavretého systému výroby – uviedol na margo celej situácie hovorca a riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie p. Molnár.

Rafinérsko-petrochemická spoločnosť Slovnaft sa občanom Bratislavy za vzniknuté nepríjemnosti ospravedlnila na svojej oficiálnej stránke s príšľubom, že cieľom spoločnosti je skrátiť negatívne vplyvy činností znižujúcich pohodlie obyvateľov na nevyhnutné minimum…

Zdroj/Foto: Zomri, topky.sk, slovnaft