Najsilnejšie armády sveta: Slovensko sa umiestnilo veľmi dobre!

Armáda je základnou obranou zložkou každej autonómnej krajiny a jej bezprostrednou úlohou nie je len chrániť štát v prípade útoku alebo plniť zahraničné misie, akoby sa mohlo na prvý pohľad zdať. Armáda slúži aj ako pomocná záchrana zložka v prípade masívnych povodní, požiarov či vážnych nepokojov!

 

Vojsko teda možno považovať za základnú bunku každého vyspelého štátu a my sa dnes pozrieme na to, ako je na tom armáda Slovenskej republiky v porovnaní s okolitým svetom.

Internetový portál Globalfirepower zostavil veľmi podrobný rebríček armád celkovo 136 krajín sveta, pričom každú jednu dôkladne zhodnotil na základe prísnych kritérií.

Tvorcovia rebríčka sa zamerali na 55 rôznych faktorov, ktoré ovplyvňujú silu, pripravenosť a celkový stav armády a už vopred vám môžeme prezradiť, že Slovenská republika vôbec nedopadla zle!

NEPREHLIADNITE: Ak by vás zaujímalo, ako to po novom bude s povinnou vejenskou službou na Slovensku, prípadne porovnanie toľko diskutovaných stíhačiek typu F-16, ktoré sme nakúpili za astronomických 1, 5 miliardy  eur s našimi starými stíhačkami typu Mig-29, určite si prečítajte náš straší článok. 

Armáda Slovenskej republiky:

Hodnotiacimi faktormi, podľa ktorých tvorcovia rebríčka vyhodnocovali silu jednotlivých armád boli: celkový počet príslušníkov v armáde s ohľadom na veľkosť obyvateľstva, počet záložníkov, ročný finančný rozpočet, rozmanitosť vojenských pozícií a zbrojného arzenálu.

Následkom týchto špecifických kritérií sa neraz stalo, že armády s nižším počtom vojakom sa v celkovom rebríčku umiestnili vyššie, pretože disponovali inými benefitmi – napríklad jadrový arzenál.

Slovenská republika sa z pomedzi 136 krajín umiestnila na 62. mieste, pričom v našom vojsku evidujeme celkovo 14 700 vojakov a investovali sme do nej cca 1 miliardu eur. Len pre zaujímavosť Česká republika sa s počtom 29 000 vojakov a investíciami vo výšky 2, 6 miliardy eur umiestnila na 30 mieste.

Najsilnejšie armády sveta:

Zdroj/Foto: globalfirepower.com, depositphotos.com