Musíte mať občiansky stále so sebou? 3 SLOVENSKÉ zákony o ktorých ste netušili!

Svoje každodenné správanie často podriaďujeme rutine – ľudia majú jednoducho niekoľko zaužívaných pravidiel o ktorých si myslia, že sú predpísané zákonom a tak je ich neradno porušiť. Uvedieme príklad: Pri každom strete s predĺženou rukou zákona (policiou) je nám pripomínané, že občiansky preukaz musíme mať vždy pri sebe, no je tomu naozaj tak?

 

Počas dnešného článku vás oboznámime hneď s troma zaujímavými, slovenskými zákonmi o ktorých ste pravdepodobne dodnes nemali ani poňatia, prípadne ste si ich vykladali úplne nesprávne. Musíte nosiť občiansky preukaz vždy so sebou? Može vám policajt udeliť pokutu ak prejdete po ceste mimo priechodu pre chodcov? To všetko a ešte o niečo viac sa dozviete v dnešnom článku…

Platenie za obaly na jedlo:

Začneme z ľahka. Koľkokrát vám už naúčtovali napríklad takú krabicu na pizzu? Vedzte, že takéto počínanie pizzerií a mnohých, iných podnikov je protizákonné a je na mieste, ak sa voči poplatku ohradíte. Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa by totiž všetky náklady na obaly na jedlo mali padnúť na hlavu gastronomických prevádzok s výnimkou tých, ktoré absolutne neponúkají miesto na priamu konzumáciu.

Priechod pre chodcov:

Ak vám niekedy, nejaký policajt udelil pokutu za prechod cez cestu mimo priechodu pre chodcov, tak vedzte, že postupoval v priamom rozpore so zákonom. Podľa zákona o cestnej premávke totiž chodec môže prejsť cez cestu i mimo priechodu pre chodcov a to za predpokladu, že neohrozí ani neobmedzí vozidlá na ceste.

Nosenie občianskeho preukazu:

Mnoho Slovákov je presvedčených, že občiansky preukaz je nevyhnutné mať stále so sebou, no je tomu naozaj tak? Samozrejme, že nie! Podľa zákona musí mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásť rokov vystavený občiansky preukaz, no to ešte neznamená, že ho musíte nosiť neustále so sebou. Svoj občiansky preukaz môžete pokojne nechať doma a nikto vás za to nemôže perzekuovať. Pravdou je, že nosiť ho neustále pri sebe je skôr praktické, ako povinné. Medzi priestupky, ktoré súvisia s občianskym preukazom, patrí napríklad jeho úmyselné poškodzovanie,  upravovanie alebo poskytnutie inej osobe. Ak teda po vás niekto chce, aby ste mu svoj občiansky preukaz nechal ako zálohu jedná protiprávne.

Zdroj/Foto: dennikn.sk, pixabay, freePNGImg