Máme byť na čo hrdí: Takto vyzerá 10 najkrajších slovenských krojov!

Slovensko v posledných rokoch zažíva skutočný rozmach. Populárne americké periodikum The New York Times nedávno zaradilo Slovenskú republiku do zoznamu 52 najzaujímavejších turistických destinácií pre rok 2019, Bratislava bojuje o prestížny titul najobľúbenejšieho mesta Európy a bryndzové halušky získali vynikajúce umiestnenie v rebríčku najlepších svetových jedál!

 

Vráťme sa však k pointe článku, ktorou sú tradičné, slovenské kroje. Vôbec nebudeme preháňať, ak povieme, že slovenské kroje sú pýchou nášho národa. Každý z nich v sebe nesie bohatú históriu, pričom sa líšia skutočne pestrou paletou prevedení, ako aj farebnosťou podľa toho z ktorého kúta Slovenska pochádzajú.

Na vznik a samotný vývoj jednotlivých krojov vplývali najmä domáce suroviny, druh práce či zamestnania, spoločenská a triedna príslušnosť, náboženstvo, svetonázor, styk s cudzinou a s historickou módou vyšších spoločenských vrstiev. Okrem iného naň pôsobili i spoločenské funkcie – odlišoval sa odev pracovný, sviatočný, obradový i na iné príležitosti.

Svoj význam mali aj biologické znaky, príslušnosť k pohlaviu (muži, ženy), vek (deti, mládež, dospelí), stav a zadelenie do rodiny (slobodní, vydaté, ženatí, vdovy). Na prelome 19. a 20. storočia mali slovenské kroje približne 60 variant, pričom sa líšili najmä podľa množstva dekoratívnych prvkov, ornamentike a farebnosti.

Ako zanikli kroje:

Na úplný zánik nosenia krojov v bežnom živote mali rozhodujúci vplyv rýchlo sa meniace hospodárske, spoločenské a politické podmienky v začiatkoch 20-teho storočia, ale hlavne dve svetové vojny. Ich dôsledky extrémne urýchlili postupný prechod od tradičných, zdobených krojov k strohému mestskému odevu.

Mestský odev približne od polovice 20-teho storočia prenikol do všetkých spoločenských vrstiev, vo všetkých oblastiach Slovenska. Dnes sú kroje výhradne súčasťou folklóru a na bežné nosenie ich už prakticky nikto nevyužíva. Dosť bolo histórie, poďte sa spoločne s nami pozrieť na 10 najkrajších, slovenských krojov!

10 najkrajších slovenských krojov:

View this post on Instagram

Myslava @mato_duda

A post shared by Slovenské Kroje (@slovenske_kroje_) on

View this post on Instagram

#jedlovekostolany

A post shared by Slovenské Kroje (@slovenske_kroje_) on

View this post on Instagram

Heľpa #heľpa

A post shared by Slovenské Kroje (@slovenske_kroje_) on

Zdroj/Foto: Instagram – Slovenske kroje, wikipedia, depositphotos.com