Ľudstvu sa podarilo vyfotiť čiernu dieru: Historický prvá fotografia potvrdila Einsteinovu teóriu aj ich existenciu!

National Science Foundation a ich projekt Event Horizon Telescope slávia obrovský úspech. Podarilo sa im totiž úplne prvýkrát v histórií ľudstva vyfotografovať čiernu dieru čím oficiálne potvrdili ich existenciu a hneď niekoľko teórií Alberta Einsteina!

 

My v KULTmagazíne máme k vesmíru naozaj blízko. V starších článkoch sme vyvrátili pochybnosti o pristáti na mesiaci a tiež vám opísali cestu sondy Voyager, ktorá bola vypustená ešte roku 1977. V súčasnosti sa Voyager pohybuje rýchlosťou 60 000 kilometrov za hodinu, čo z neho robí najrýchlejšie teleso aké kedy človek vytvoril a od zeme je vzdialený priam šialených 22 miliar kilometrov. Mimochodom táto sonda na svojej “palube” nesie aj odkaz pre mimozemšťanov, ktorý si môžete pozrieť TU!

Vráťme sa však k spomínanej čiernej diere. Event Horizon Telescope, ktorý vznikol vďaka medzinárodnej spolupráci hneď niekoľkých krajín dnes ľudstvu poskytol vôbec prvú reálnu fotografiu čiernej diery, ktorá sa nachádza priamo v srdci galaxe Messier 87.

Ku podivu čierna diera vyzerá presne tak, ako sme si ju predstavovali a teda kruh svetla obklopujúci temnú hmotu. Vyfotografovaná čierna diera je od nás vzdialená približne 55 miliónov svetelných rokov a v priemere má takmer štyridsať miliárd kilometrov!

Tmavá skvrna uprostřed žiariaceho disku, ktorý je zložený z plynu a prachu dokazuje existenciu Horizontu udalostí, čo je plocha časopriestoru a zároveň akýsi zlomový bod z ktorého niet úniku. Gravitácia v tomto bode je tak silná, že pohltí úplne všetko či už hmotu, elektromagnetické žiarenie, ale aj svetlo!

Dosiahli sme niečo naozaj veľké, čo by bolo ešte pred niekoľkými rokmi nemožné. Moderné technológie a spolupráca medzi najlepšími svetovými observatóriami, spolu s inovatívnymi algoritmami nám umožnili otvoriť celkom novú kapitolu v štúdií čiernych dier a horizontu udalostí – vyjadril sa na margo úžasného objavu riaditeľ projektu, Sheperd S. Doeleman z Astrofyzického centra.

Historicky prvá fotografia čiernej diery:

Čo je to čierna diera:

Čierna diera alebo ak chcete odborne gravitačný kolapsar je koncentráciou hmoty s takmer nekonečnou hustotou, pričom jej gravitačná sila zabraňuje úniku akýchkoľvek častíc s výnimkou efektu nazývaného kvantové tunelovanie. Z tohoto vyplýva, že vôbec nič, dokonca ani svetlo z nej nemôže uniknúť po tom, čo prekročí tzv. horizont udalostí.

Existenciu čiernych dier predpokladala už Einsteinova teória relativity, no ich existencia bola defintívne potvrdená práve v týchto dňoch. Sme teda generáciou, ktorá sa stala svedkami úžasného, priam prelomového objavu.

Tajomstvo čiernych dier:

Zdroj/Foto: Event Horizon Telescope, youtube