Logo alebo štátny znak: Čo bude nakoniec zdobiť hrude našich hokejistov?!

Majstrovstva sveta v ľadovom hokeji 2019 vypuknú už čoskoro a náš tím čaká prvý zápas 10. mája, kedy by sme mali nastúpiť proti USA. Viac, ako samotná hra a naše prípadné umiestnenie však v médiách rezonuje rozprava o tom v akých dresoch nastúpia naši chlapci na ľad!

 

Slovenský zväz ľadového hokeja ešte v roku 2018 prezentoval vizuál nových dresov, na ktorých tradičný štátny znak nahradilo logo s hokejkami. Nový dizajn sa však nepáčil každému, pričom jeho azda najväčším odporcom sa stal Andrej Danko z SNS, ktorý ako reakciu na nové dresy predložil do parlamentu novelu zákona o štátnych symboloch.

Novela by po novom mala štátne symboly chrániť za pomoci právnej normy, ktorá do zákona zavádza pojmy, ako “znamenie štátneho znaku” či “národný symbol” – viac sa dočítate tu.

Tento návrh síce dosluhujúci prezident Andrej Kiska vetoval, no zákonodarcovia môžu jeho veto prelomiť už 9 mája, kedy prebehne ďalšie hlasovanie.

Pre túto chvíľu sa teda zdá, že naša národná hokejová reprezentácia pravdepodobne od začiatku turnaja nastúpi v tradičných dresoch so štátnym znakom na hrudi.

nove hokejove dresy

K celej situácií sa pre RTVS vyjadril aj prezident SZĽH, Martin Kohút: Nesúhlasím s touto novelou, ale zväz garantuje, že budeme akceptovať právny stav, ktorý bude počas majstrovstiev sveta. Pokiaľ ide o dresy, podľa tohto sa prispôsobíme.

Prečo chcel SZĽH zmeniť dresy?

MS v hokeji 2019 – program (skupinová fáza)

MS v hokeji program

Zdroj/Foto: RTVS, SZĽH, cas.sk, streamable.com