Lietajúce auto či špeciálny paplón: 6 SLOVENSKÝCH vynálezov, ktoré ohromili svet!

Slovenská republika prežíva v posledných rokoch skutočný rozmach. Americké periodikum The New York Times našu vlasť zaradilo do rebríčka najzaujímavejších krajín sveta, Bratislava sa stala jedným z najbohatších regiónov v celej Európskej únie a dokonca sa pobila o prestížny titul o najobľúbenejšieho mesta Európy s Parížom!

 

Výrazné úspechy však v posledných rokoch Slovensko zaznamenalo aj na poli vedy a výskumu a tak sa opäť raz ukázalo, že naša malá krajina je zaujímavá nie len z turistického či gastronomického hľadiska a svetu rozhodne má čo ponúknuť.

V minulosti Slovensko svetu prinieslo prvé nákresy fukčnej helikoptéry, bezdrôtovú telegrafiu, banské stroje či padák, no aj keď o tom málokto vie, mnoho telchnologických vychytávok posledných rokov sa vymyslelo práve u nás. Dnes sme si pre vás pripravili zbierku šiestich vynálezov o ktorých ste možno ani netušili, že pochádzajú práve zo Slovenska!

Dámy a páni, vážení čitatelia, pohodlne sa usaďte a poďte sa spoločne s nami pozrieť na to, za čo všetko tento svet vďačí Slovenskej republike. PS: Ak by vás zaujímalo, ako vznikol a čo vlastne znamená slovenský štátny znak, určite si prečítajte náš starší článok – Článok nájdete tu!

7 SLOVENSKÝCH vynálezov, ktoré ohromili svet:

Eko igelitky:

V posledných rokoch sa ľudia čoraz aktívnejšie pokúšajú bojovať proti obrovským plastovým oceánom, ktoré zahlcujú našu Zem a práve v tomto boji sú veľmi nápomocní Slováci. Pavol Alexy totiž vymyslel rozložiteľné obaly, ktoré stačí jednoducho hodiť do kompostu.

Unikátny materiál by ste pokojne mohli nazvať bioplastom, pričom vyrobený je z polymérov založených na škrobe a organických kyselinách.

Lietajúce auto:

Ak ste si mysleli, že lietajúce autá sú otázkou budúcnosti, tak vedzte, že prvé prototypy sú dávno na svete, pričom jeden z prvých funkčných modelov navrhli a vyrobili v Bratislave!

Za vynálezom funkčného lietajúceho auta stoja Štefan Klein a Juraj Vaculík, pričom ich stroj AeroMobil 3.0 bol po prvýkrát predstavený v roku 2014. Ako slovenský Aeromobil funguje si môžete pozrieť v priloženom videu.

Paplón s dierou:

Otázka znie: V akej polohe sa vám spí najlepšie? Mnohí sa zhodnú na tom že na boku s nohou preloženou cez paplón. Tu však nastáva problém, jednak vám je zima na tej časti, kde nie ste prikrytý a navyše tým oberáte o časť paplóna svoju polovičku.

S pomerne bizarným riešením preto prišli “vývojári” zo Slovenska, ktorý uviedli na trh tzv. Holey Quilt. Špeciálny paplón s dierou cez ktorú bez problémov vystrčíte nohu… Nuž, prečo nie… napokon, keď keď sa ujalo vodítko pre mačku, môže sa ujať aj táto zvláštnosť…

Vrecková práčka:

Šikovný vynález, ktorý dokáže vyčistiť fľak bez vody či čistiaceho prostriedku vymyslel Slovák Adrán Mankovecký ešte v roku 2011. Pomenoval ho Portable Spot Cleaner a o tom, že šlo o skutočne zaujímavú myšlienku svedčí aj fakt, že s nápadom uspel v Londýne, kde získal prestížne ocenenie.

Prečo sa tento nevšedný vynález, ktorý strčíte do vrecka nikdy nedostal do sériovej výroby nám ostáva záhadou… Potenciál však rozhodne mal a možno o ňom časom ešte budeme počuť.

Navigácia:

GPS sa stala našou neoddeliteľnou súčasťo a spustila doslova revolúciu v v navigácii. Možno vás prekvapí, že jedna jeden z najlepších a svetovo najúspešnejších systémov menom Sygic sa zrodil práve na Slovensku. Dnes je Sygic dostupný vo viac ako v 30 jazykoch.

Antivírus

Medzi tie bezkonkurenčne najlepšie a najpoužívanejšie antivírové programy sveta nepochybne patrí produkt od Slovenskej firmiy ESET. ESET Mobile Security je v súčasnosti zastúpená prakticky po celom svete a so sídlom v Bratislave je nepochybne  jednou z najúspešnejších slovenských značiek vôbec.

Zdroj/Foto: youtube, newsroom.electroluxs.com, flickr.com, absolventi.sluzba.sk,