Kovové nity na rifliach: Tušili ste, na čo vlastne slúžia?

Drobné kovové nity na vašich džínsoch ste si nepochybne už neraz všimli, no zamysleli ste sa niekedy nad tým aký je ich skutočný význam. V skutočnosti sa totiž nejedná o žiadnu fičúru či dizajnový prvok, ale o mimoriadne praktický systém, ktorý de facto rozhodol o ich celosvetovom úspechu!

 

S onou vychytávkou prišiel samotný vynálezca rifiel, Levi Strauss. Príbeh džínsov sa začal písať počas kalifornskej zlatej horúčky (1848 – 1855) kedy sa pevný riflový materiál tešil veľkej obľube práve medzi stovkami nadšených zlatokopov. Chlapi, ktorí zasvätili životy hľadaním zlatej žily sa však čoraz viac začínali sťažovať na to, že nohavice sa veľmi rýchlo trhajú.

Problém bol spôsobený preťažením šitia, natoľko zlatokopi si do vreciek strkali veľké kusy zlatých kameňov a práve vtedy prišiel Strauss so svojim jednoduchým, no mimoriadne efektívnym riešením.

Švy na vreckách svojich nohavíc spevnil malými, kovovými nitmi a tým bol problém okamžite vyriešený! Ako vidíte, aj táto na prvý pohľad banálna vychytávka sa pričinila o celosvetový úspech dnes tak populárneho typu  oblečenia.

Načo slúži malé vrecko na  nohaviciach?

Mimochodom, samotné džíny obsahujú ešte jednu mimoriadne  dôležitú vychytávku, ktorá sa na nich začala objavovať od 19. storočia. Všimli ste si niekedy drobnú kapsičku nad pravým horný vreckom? Takmer nič sa do nej nevôjde a v súčasnosti v podstate slúži, len ako dizajnový  prvok, no v minulosti mala pre ľudí veľký význam!

nity na rifliach

Rifle sa v 19. storočí už tešili mimoriadnej obľube a postupne začínali prenikať do rôznych spoločenských vrstiev. Materiál to bol pekný a navyše mimoriadne odolný, no o jeho azda najväčšiu popularitu sa zaslúžili americkí kovboji. Práve kvôli nim sa na džínsoch začalo  objavovať ono maličké vrecko, ktoré slúžilo na odkladanie vreckových hodiniek.

Pred vynálezom praktickej kapsičky nosili kovboji svoje hodinky vo vreckách vesty, no pri práci či jazde na koni im často vykĺzli a rozbili sa. V kapsičke na džínsoch boli však hodinky zasunuté tak pevne, že sa riziko rozbitia stalo minimálnym…

Zdroj/Foto: fcaministers.com, scoopwhoop.com, youtube