Koniec slobody pre elektrické kolobežky: Slovensko chystá nový zákon!

Slovenský zákon až doteraz nijako nerozlišoval chodcov a jazdcov na elektrickej kolobežke, čo majiteľom týchto moderných dopravných prostriedkov zabezpečovalo absolútnu slobodu. Elektrické kolobežky pritom umožňujú prekonávať aj pomerne veľké vzdialenosti a niektoré z nich dokážu jazdiť rýchlosťou až 50 kilometrov za hodinu!

 

Logicky sa tak trhu s elektrickými kolobežkami mimoriadne darí, no zdá sa, že dni absolútnej slobody majú majitelia elektrických tátošov definitívne spočítané. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky sa totiž rozhodlo podať novelu zákona, ktorá všetko definitívne zmení.

Jazdci na elektrických kolobežkách už viac nebudú môcť jazdiť kdekoľvek sa im zapáči, budú musieť dodržiavať dopravné predpisy, zakúpiť si povinnú výbavu a týkať sa ich samozrejme budú aj smernice pojednávajúce o jazde pod vplyvom alkoholu.

Elektrické kolobežky – pripravovaný zákon:

Ako sme uviedli vyššie, doterajšia podoba zákona nijako nerozlišovala používateľov klasických kolobežiek, ktoré je nutné rozbehnúť za pomoci ľudskej sily a tie elektrické. Kolobežkári boli skrátka považovaní za chodcov a teda im zo zákona nevyplývali povinnosti, ktoré platia pre cyklistov či vodičov nemotorových vozidiel.

Už čoskoro však všetko zmení novela Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Upravovať sa bude zákon 106/2018 Z. z. § 4 – Kategórie vozidiel ods. 8, kde budú po novom definované elektrické kolobežky ako „kolobežky s pomocným motorčekom“. Z používateľa daného prostriedku sa tak rázom stane stane vodič nemotorového vozidla, ktorým je aj cyklista.

elektricke kolobezky zakon, elektricka kolobezka alkohol

Používateľom elektrických kolobežiek pribudnú povinnosti, ako jazdenie po ceste vyhradenej pre cyklistov, prípadne jazdenie po pravom kraji vozovky. Povinnosťou budú reflexné prvky na odeve vodiča a to bez ohľadu a výbavu kolobežky. Mimo obce budú kolobežkári povinní nosiť ochrannú helmu.

Pre vodičov elektrickej kolobežky bude platiť aj tolerancia na alkohol v krvi a pri cestnej kontrole budú môcť nafúkať maximálne 0,5 promile. Zákon zatiaľ nebude rozlišovať výbavu, výkon, či prevádzkovú rýchlosť jednotlivých kolobežiek. Všetky zmeny by mali začať platiť platiť od 1. januára 2020.

Zdroj/Foto: fontech.startitup.sk, flickr.com, depositphotos.com