Koniec alternatívnej medicíny: Zakážu homeopatiu, akupunktúru aj…

Španielska vláda sa rozhodla vyhlásiť vojnu aliternatívnej medicíne. Zo svojej krajiny chce definitívne vykázať všetkých homeopatov a ľudových liečiteľov.  Akupunktúru a všetky podbné nevedecké metódy plánuje na uzemí svojej krajiny zrušiť. Tým pádom budú uzavreté aj mnohé alternatívno-medicínske centrá, ktorým sa v tejto krajine finančne mimoriadne darí!

 

Odvážny plán, ktorý nedávno predstavili ministri vedy a zdravotníctva, má zabrániť potenciálne škodlivým účinkom alternatívnej medicíny. Toto rozhodnutie sputilo medializované umrtie 21 ročného muža, ktorý podľahol leukémií po tom, čo sa chemoterapiu rozhodol vymeniť za ľudového liečiteľa.

Rozhodnutie španielskej vlády pochopiteľne vzbudilo medzi mnohými obyvateľmi krajiny veľkú vlnu nevôle. Prečo chce štát vziať chorým a bezradným ľuďom nádej vo forme alternatívnej medicíny? Popravde, krok Španielskej vlády je celkom pochopiteľný a hlavný problém je v tom, že ľudia celkom nerozumejú, aký je rozdiel medzi medicínou a alternatívnou medicínou.

homeopatia, alternativna medicina

Alternatívna medicína

Čo je to medicína?

Medicína je vlastne každá liečebná technika, ktorej účinky je možné vedcky dokázať. Napríklad, ak zbierate bylinky, ktoré následne vysušíte a uvaríte z nich čaj, je to klasická medicína – to však len za predpokladu, že sa dá vecky dokázať, že tieto bylinky obsahujú chemické látky, ktoré liečia. Príklad: Je vedecky dokázateľné, že bylinky obsiahnuté v čaji pulmorán obsahujú účinnú koncentráciu látok, ktoré pomáhajú pri ťažkostiach s dýchacím ústrojenstvom – toto je medicína. Čo je však v tom prípade napríklad homeopatia?

Čo je to alternatívna medicína?

Homeopatia – Homeopatia je naopak nevedecká metóda liečby, ktorej účinky nie je možné dokázať. Homeopatia podobne, ako medicína pracuje s liečivými bylinami, no na rozdiel od medicíny z nich pripravuje čaje či tablety, ktorým pripisuje liečebné schopnosti, ktoré nemajú. Napríklad homeopatikum, ktoré má pomôcť upraviť krvný tlak buď neobsahuje žiadne účinné látky, alebo ich obsahuje v tak nízkej koncentrácií, že ľudskému telu toto liečivo pomôcť nedokáže. Preto takýto produkt vedecká obec odmietne uznať a tak výrobok dostáva nálepku homeopatika či pri najlepšom výživového doplnku. S podobným problémom sa stretávame aj pri rôzdnych alternatívnych, liečebných technikách, akou je príklad akupunktúra.

Akupunktúra  Stará, čínska liečebná technika, pri ktorej vám pod kožu zapichávajú drobné ihličky sa dodnes radí medzi alternatívnu formu medicíny, prečo? Je to jednoduché – jej výsledky skrátka nie sú vedecky preukázateľné. Veda sa veľakrát snažila dať tejto prastarej, liečebnej technike šancu, no akupunktúra nikdy neslávila úspech. Úspešnosť akupunktúry bola pri množstve testov rovnako vysoká, ako úspešnosť placeba – falošného lieku. Navyše sa pokusmi prišlo na to, že je úplne jedno či vám tenké ihličky pod kožu zapicháva skúsený profesionál, ktorý dobre pozná akupresúrne body, alebo amatér, ktorý to robí po prvykrát v živote. Počet vyliečených pacientov bol pri podobných pokusoch rovnaký, čo vedcov vedie k jasnému záveru: Akuponktúra je placebo – dokáže pomôcť iba človeku, ktorý verí, že mu pomôcť dokáže a aj to len pri veľmi jednoduchých diagnózach…

alternativna liecba

Medicína

Farmaceutické spoločnosti zarábajú na tom, že sme chorí:

Mnohí konšpirátori a alternatívni liečitelia dnes označujú klasickú medicínu za podvod. Údajne sú choroby výnosný biznis a pre farmaceutické spoločnosti je výhodné, ak sú ľudia chorí. Táto teória je však absurdná. Chorý človek stojí štát aj súkromný sektor obrovské peniaze. Nie len, že pacient nepracuje – tým pádom neprináša do štátnej pokladnice peniaze – navyše je nutné sa o neho starať. Z ekonomického hľadiska by bolo priam fantastické, ak by ľudia vôbec nebývali chorí. Práve naopak z ľudského nešťastia najviac profituje alternatívna medicína: Výživové doplnky, nefuknčné lieky, množstvo predaných kníh a samozrejme konšpiračné weby s obrovskou čítanosťou, ktoré profitujú na reklame.

Záver:

Zákaz alternatívnej medicíny je jednoznačne krok správnym smerom. Medicína je totiž vedecká metóda, ktorá uznáva každú fotmu liečby, ktorej účinky možno dokázať, pričom je úplne jedno či bolo liečivo vyrobené prírodne alebo naopak synteticky v laboratóriu. Jediné čo medicínu/vedu zaujíma je: FUNGUJE TO? V závere prikladáme video, kde vám český youtuber Martin Rota síce tak trochu hrubým, no veľmi jednoduchým spôsobom vysvetlí, ako to v skutoćnosti je.

Medicína vs. Alternatívna medicína:

Zdroj/Foto: wikipedia, interez.sk, youtube – Martin Rota, torange.biz