Komunistická diktatúra v Severnej Kórei: 10 fotografií odhaľuje krutú realitu každodené života Korejčonov!

Severná Kórea (25 500 000 obyvateľov) predstavuje akúsi poslednú baštu tvrdého komunizmu a jedná sa o jednu z najuzavretejších a najizolovanejších krajín sveta. Súčasný vodca Kim Jong-un je v poradí už tretím vládcom z dynastie Kimovcov, ktorí prevzali moc v krajine ešte roku 1948, kedy sa Kórea rozdelila na dve polovice.

 

KĽDR, alebo jednoducho Severná Kórea sa od roku 1948 dostala do područia Kim Ir-sena, ktorý tu nastolil prísny diktátorský režim. Krajina sa stala izolouvanou, a každý ďalší vodca z dynastie Kimovcov je vnímaný, ako neobmedzený, milovaný vládca, držiaci v rukách absolútnu moc.

Priblížiť každodenný život Kórejčanov len prostredníctvom pár riadkov je neľahkou úlohou, no pre aký-taký obraz o krajine je dôležité poznať niekoľko faktov: V Severnej Kórei neexistuje sloboda slova či tlače. Pripojenie na internet je prakticky nemožné, telefóny signál je vysoko obmedzený a znevažovať vládnucu politickú stranu či dokonca milovaného vodcu je hrdelný zločin za ktorý možno očakávať najvyšší trest.

Hranice Severnej Kórei sú permanentne strážené armádou a tak nie je možné krajinu opustiť či do nej vôjsť bez špeciálnych víz, ktorých získanie je však mimoriadne náročným procesom…

Ako sa žije v Severnej Kórei?

Silnú politickú propagandu tu cítiť prakticky na každom kroku a ako sme už spomínali, vodcovi krajiny sú pripisované priam božské schopnosti a prakticky neobmedzená moc. Pokiaľ by sa vám však predsa len získať víza do krajiny podarilo, budete ubytovaný priamo v jej srdci, v hlavnom meste zvanom Pchjongiang, ktoré je akousi výkladnou skriňou celej KĽDR.

V Pchjongiangu majú výsadu žiť len privilegovaní príslušníci vysoko postavených členov komunistickej strany, príslušníci armády, dôležitý vedci, lekári či iná kórejská elita. Jedná sa o najbohatšie a zároveň najvybudovanejšie mesto celej KĽDR. Severná Kórea je inak pomerne chudobnou a zaostalou krajinou v ktorej ešte aj dnes často panuje hlad a veľmi slabá lekárska starostlivosť.

Po ubytovaní v hotely vám bude pridelený tzv. delegát (sprievodca), pričom bez jeho prítomnosti nesmiete hotel opustiť. Sprievodca vám presne určí denný režim, ktorý je nutné striktne dodržiavať, čo v praxi znamená, že sa môžete pozrieť len na tie miesta či hovoriť výlučne s tými ľuďmi, ktorých on sám odobrí…. KĽDR je skrátka krajinou prisnych dogiem, pravidiel a praticky absolútnej izolácie.

Severná Kórea – armáda:

Hoci je Severná Kórea pomerne chudobnou krajinou, ktorej ekonomiku navyše sužuje množstvo sankcií zo strany Európy či USA, jej výzbroj a armáda vzbudzujú skutočný rešpekt. Celkovo v armáde nájdete takmer 1 200 000 mužov, 4 200 tankov, 2 200 obrnených vozidiel, 8 600 húfnic či inej delostreleckej techniky, 530 bojaschopných lietadiel a 73 ponoriek.

O jadrovom arzenále krajiny nie sú známe konkrétne čísla, no jedno je isté: Armáda KĽDR sa radí medzi nejväčšie a najlepšie vyzbrojené armády celého sveta, pričom väčšina rebríčkov ju umiestňuje na 4 či 5 priečku.

Fotošpeciál – život v Severnej Kórei:

Severná Kórea – dokument:

Zdroj/Foto: wikipedia, youtube, boredpanda, flickr,  pixabay