Karačaj: Jazero smrti vás zabije za 5 minút a nemusíte sa v ňom ani okúpať!

Jazero Karačaj sa rozprestiera v Rusku v oblasti zvanej Čeljabinsk pričom práve toto jazero patrí k najnebezpečnejším a najsmrteľnejším miestam na svete. Karačaj vás totiž dokáže zabiť do približne piatich minúto a to sa v ňom nemusíte ani okúpať! 

 

Smrteľnej dávky radiácie sa vám dostane už po pár krátkych minútach strávených na pobreží jazera a ak by ste sa rozhodli hecnúť a pri brehu pobudnúť aspoň hodinku, tak sa pravdepodobne nedožijete rána. Vykúpať sa v ňom by potom znamenalo prakticky okamžitú smrť…

Prečo je toto miesto také nebezpečné? Vražedná história jazera Karačaj sa začala písať pred viac, ako 60 rokmi v bývalom, sovietskom zväze. Vojenský závod Majak bol v ZSSR jedničokou vo výrobe jadrových zbraní a jadrového materiálu, nuž a keďze toho času bola ekológia neznámym pojom, nikoho veľmi netrpápilo to, kam sa podeje znečistená voda zo závodu.

Znečistená voda obohatená o uran a iné lahodné ingrediencie odtekala zo závodu priamo do jazera niekoľko rokov a aby toho nebolo málo vtedajšia vláda sa v 50 rokoch rozhodla nahádzať do jazera aj sudy s jadrovým odpadom. V priebehu času sudy popraskali čím sa do jazera uvoľnilo obrovské množstvo radiácie, no ani to nebolo všetko.

Roku 1957 v jazere explodoval jeden zo zásobníkov jadrového odpadu priamo v jazere, čo okolitú krajinu doslova zahalilo do obrovského radiačného mraku. Jazero Karačaj je teda bezkonkurenčne najnebezpečnejšou, vodnou hladinou na svete. Paradoxne sa však Rusom darilo držať udalosti pod pokrievkov celé desaťročia, no ako to už v takýchto prípadoch býva – pravda jednoducho raz výde najavo.

V 90 rokoch lekárske výskumy potvrdili, že v okolí jazera Karačaj je výskyt rakoviny zvýšený o 20 %, leukémie o 40 % a plodný je sotva každý druhý muž. Deti v tejto oblasti sa rodili zdeformované a choré. Je pritom až neuveriteľné, že napriek všetkým hore popísaným udalostiam sa chemické kokteily prestali do jazera vypúšťať až roku 2003…

Zdroj/Foto: youtube, wikipedia