Juraj Jánošík: 5 faktov, ktoré ti v škole nikto nepovedal!

Juraj Jánošík – Národná legenda, hrdina, ktorý bohatým bral a chudobným dával – život resp. legendy, ktorými je Jurko Jánošík opradený pozná hádam každý Slovák: Podľa povestí zbojníkovi Jurajovi darovala víla kúzelný opasok v ktorom sa ukrývala jeho neuveriteľná sila. Stará, zlá baba mu však jedného dňa nasypala v krčme popod nohy hrach, žandári jeho opasok preťali a tak ho zlapali. Chudák Juraj bol odsúdený na smrť zavesením na hák pod ľavým rebrom!

 

Toľko v krátkosti hovorí legenda, no ako to s Jánošíkom bolo v skutočnosti? Dnes sme si pre vás pripravili článok, ktorý vám stručne priblíži život nášho hrdinu a zároveň vám prezradíme päť zaujímavých faktov, ktoré vám v škole nikto nepovedal. Poďme teda pekne poporiadku… Jurkov presný dátum narodenia nám dodnes nie je presne známy, keďže medzi rokmi 1688 až 1694 sa v Terchovej narodili až štyria Jurajovia Jánošíkovia.

Všeobecne uznávaným a teda aj tým najpravdepodobnejším je však 25. január 1688. Dokonca sa zachoval aj záznam z matriky, ktorý tvrdí, že Jánošíka dňa 25. januára pokrstil sám jej autor: “Dňa 25. tohože mesiaca som pokrstil dieťa narodené z Martina Jánošíka a Anny Cesnekovej, ktorému je dané meno Juraj. Krstní rodičia boli Jakub Meriad a Barbora Krištofíková z Terchovej.”

Juraj Janosik

Juraj Jánošík

Juraj Jánošík – čo vieme na 100%

Juraj Jánošík sa narodil koncom 17. storočia v obci Terchová.  Ako veľmi mladý narukoval do protihabsburského povstaleckého vojska Františka Rákocziho. Po jeho porážke sa stal členom habsburskej cisárskej armády. So zbojníkom Tomášom Uhorčíkom sa zoznámil na Bytčianskom zámku z ktorého mu pomohol utiecť. Neskôr Jánošíka z armády vykúpil otec. Krátko na to začali Jánošík s Uhorčíkom pašovať kone z Poľska, no nakoniec sa obaja dali na zboj. Roku 1711 sa stal Jánošík veliteľom vlastnej zbojníckej družiny, no po roku bol zlapaný a uveznený. Podarilo sa mu však podplatiť stráž a utiecť. Na slobode na nešťastie nezotrval dlho a už roku 1713 bol opäť zlapaný. Jánošíka uväznili, mučili a nakoniec odsúdili na popravu povesením na hák v Liptovskom Mikuláši.

Rozsudok pre Jánošíka:

Poneváč predepsaný Juro Jánošík zavrhujúce prikázaní jak božské, tak též zákon krajinský predo dvema roky dal sa na zbojstvo a vúdcem aneb hajtmanem takovým se učinil, který s tými tovarišmi svými na cestách zastavujúce lidí o statech pripravili, áno jako se z jeho vlastného vyznání zdá, jeho tovariši, kde on též bol prítomný, pána pátera z Domaniže prestrelili a bezbožne zamordovali. Taktéž i jinších jako jest predepsané, zlých skutkov se dopustil. Protož pro takové zlé účinky a prikázaním prestúpení má být na hák na levém boku prehnatý, a tak na príklad jinších takových zločincov má byť zavesený!

juraj janosik zaujimavosti

Jánošíková socha – Terchová

5 zujímavých faktov, ktoré vám v škole nikto nepovedal:

  • Jánošík je známou legendou aj v zahraničí: Jánošík so svojou družinou nepôsobil len na Slovensku. Podľa všetkého mnohé zo svojich prepadov zorganizoval aj v zahraničí a Poliaci ho dodnes uznávajú, ako legendárneho Tatranského hrdinu!
  • V okolí Terchovej, ho počas života nemali radi: Paradoxom legiend je fakt, že ľudia v okolí Terchovej nemali Jánošíka veľmi v láske. Obyvatelia slovenských dediniek a mestečiek si uvedomovali, že práve Habsburgovcom sa podarilo poraziť Turkov a J. Rákociho, a teda pochopiteľne nestáli o to, aby im už relatívne stabilnú a pokojnú situáciu narúšal nejaký Jánošík. Obyčajní ľud chcel po desiatkach rokov vojen konečne pokojne žiť. Práve vďaka miestnej vystrašenej chudobe bol Jánošík viackrát zajatý.
  • Umrel v 25 rokoch: I keď ľudové povesti a skladba Jána Botta tvrdia, že Jánošík zbíjal celých sedem rokov, pravda je iná. Celé Jánošíkové zbíjanie nemalo dlhého trvania. Ako zbojník pôsobil necelé dva roky a popravený bol veľmi mladý v 25 rokoch.
  • Kruté mučenie: Málokto vie, že Juraj Jánošík bol pred popravou vystavený mimoriadne krutému mučeniu. Spaľovali mu pokožku a zapichávali žeravé hroty popod nechty. Napriek utrpeniu však toho veľa nevyzradil. Priznal ozbíjanie oficierskej vdovy a zemana Ladislava Zmeškala. O svojej skrýši vypovedal nejasne. Uviedol, že sa nachádza “ako sa ide z Jablonky na Klenovec k Cisárskym horám, v jednom buku, pri ktorom stojí jedľa s vyťatou rukou”.
  • Jánošíkov poklad: Je veľmi pravdepodobné, že Juraj Jánošík si zo svojich lupov nazhromaždil značný majetok a poklad údajne zašil do kravských žalúdkov a dobre ukryl. Najpravdepodobnejšie sa poklad dodnes nachádza niekde v horách v Terchovej alebo v Klenovci. Dodnes sa po jeho stopách vydáva mnoho nadšencov, ktorí sa pokúšajú poklad získať.

Na skle maľované – Juraj Jánošík:

Zdroj/Foto: wikipedia, youtube, matirka Terchová, oslovma.hu, zaujimavysvet.sk, flickr