História majstrovstiev sveta od roku 1920: Kto získal najviac zlatých a koľko medaily má Česko-Slovensko?

Len včera sme boli svedkami otvorenia tohtoročných Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji 2019, pričom Slovensko si na svoje konto pripísalo tri body po zdolaní USA, fantastickým výsledkom 4:1 – všetky štyri góly si môžete pozrieť TU. Dnes nás čaká pekelne ťažký duel s Fínmi a ak vás zaujíma kompletný rozpis zápasov, kedy a ským hráme, potom si určite kliknite na článok z dnešného rána – rozpis zápasov nájdete TU!

 

Poďme sa však pozrieť do histórie hokeja či lepšie povedané do histórie samotných majstrovstiev sveta. Prvé majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji si fanúšikovia mohli vychutnať ešte roku Pána 1920. Ich úvodným dejiskom sa stali belgické Antverpy, pričom zlatú medailu si vtedy vybojovala samotná mäkka ľadového hokeja, Kanada. Striebro si domov odniesli Spojené štáty a teraz sa podržte… na úplne prvých majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji si uchmatlo medailu aj Československo, ktoré sa domov vrátilo bronzové!

Z historického hľadiska sa stali bezkonkurenčne najúspešnejšími tímami Rusko (ZSSR – Sovietsky zväz) a Kanada, no neuveriteľne úspešnou krajinou bolo aj Československo. Rusi od roku 1920 získali 27 zlatých, 10 streborných a 9 bronzových medaily – celkovo 46 cenných kovov. Kanada si domov priniesla 26 zlatých, 14 strieborných a 9 bronzových medaily – celkovo 49 cenných kovov.

Československo si po prvýkrát vybojovalo zlatú medailu roku 1947 doma v Prahe a od tých čias sa mu darilo priam fenomenálne. Počas dlhých dvadsiatich-troch rokov od roku 1963 do roku 1986 si zlatú medailu zo svetových šampionátov neodniesol nikto okrem ZSSR a Československa. Jeho celková bilancia je: 6 zlatých, 12 stieborných a 16 bronzových medaily – celkovo 34 cenných kovov.

Prvé a zatiaľ posledné zlato, ako samostatnej republike sa nám Slovákom podarilo vybojovať po porážke Ruska v roku 2002 v švédskom Göteborgu. Za svoju krátku 25 ročnú históriu si Slovenská republika na svoje konto pripísala 1 zlatú, 2 strieborné a jednu bronzovú medailu – celkovo 4 cenné kovy.

Dosť bolo rečí, poďte sa spoločne s nami pozrieť na tabuľku medailistov od roku 1920 do roku 2018. Poznámka na záver: Všetky hokejové turnaje na olympijských hrách medzi rokmi 1920 – 1968 boli počítané za majstrovstvá sveta. V olympijských rokoch 1980, 1984 a 1988 sa nekonali majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji.

Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 1954 – finále:

História majstrovstiev sveta od roku 1920 do roku 2018 (tabuľka portálu hockey-sport.net)

Zdroj/Foto: hockey-sport.net, wikipedia, youtube